Hoşgeldiniz  

Bacak ve Kol Uyuşmasının Nedenleri Nelerdir?

admin | 14 Temmuz 2015 | Genel, Sağlık

 

Bacak ve kol uyumaşlığı periferik atar damar hastalığı nedeniyle genelde bacak atardamarlarında daralma ve tıkanmaya bağlı olarak gelişen bir hastalık türüdür.

Hastalık yürürken ve ileri safhalarda dinlenme halinde bile bacaklarda ağrı ve kramplara nedenler olur. Zaman geçtikçe yaşam kalitesini bozar.

Bu hastalık doğumsal olabildiği gibi sonradanda oluşabilir. Hastalığın en önemli nedeni damar sertliğidir.

Damar sertliği; periferik atar damar belirtileri; bacak ve kolda uyaşma, güç kaybı, görmede veya konuşmada geçici bozukluk, inme, yürürken bacaklarda ağrı, bacaklarda kapanmayan yaralar, sertleşme zorluğu, yemek sonrası karın bölgesinde ağrı, el hareketleri ile gelişen baş dönmeleri, sırt ve karında ağrı oluşturmaktadır.

Damar tıkanıklığı; bacak damarlarının tıkanıkları diz altı ve üstü diye sınıflandırılmakta ve son yıllarda balon veya stentleme cerrahiden daha sık kullanılıyor. Diz altı damar tıkanıkları özellikle şeker hastalarında görülüyor. Tedavi süreçleri geciktirildiğinde, ayakta kapanmayan yaralar çoğu zaman uzvun kesilmesi ile sonuçlanabiliyor. Balon ile damarın açılması hem yara iyileşmesi hem de uzuv kayıpları önemli ölçüde azaltabiliyor.

986 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım