Hoşgeldiniz  

Azınlıkların Kurduğu Zararlı Cemiyetler!!!

admin | 03 Nisan 2017 | Eğitim, Genel, Tarih

Azınlıkların kurduğu zararlı cemiyetler; Mondros Ateşkes Antlaşmasından sonra Rumlar, Ermeniler ve Yahudiler tarafından kurulmuştur.

Rumlar; Pontus Rum Cemiyeti, Etnik-i Eterya Cemiyeti, Kordos Cemiyeti, Mavr-i Mira cemiyetlerini kurmuştur.

Ermeniler; Hıncak Cemiyeti, Taşnak Sutyun Cemiyeti’ni kurmuştur.

Yahudiler: Musevi Alyans ve Makkabi Cemiyeti’ni kurmuştur.

Pontus Rum Cemiyeti: Doğu Karadeniz’de eski rum Pontus Devletini yeniden kurma amacı ile kurulmuştur. İstanbul’daki Rum Patrikhanesi bu cemiyetin merkezi olup destek vermekteydi.

Mavr-i Mira Cemiyeti: Eski Bizans İmparatorluğu’nu yeniden canladırmak, Yunan ordusuna yardımcı olmak ve Rumları silahlandırmak gibi amaçlar taşımaktadır. Yunan Kızılhaçı, Yunan Göçmenler Komisyonu, rum okullarının İzcilik kolları ve Anadolu’daki rum Kiliseleri, Mavri Mira Cemiyeti’nin emirleri doğrultusunda faaliyet göstererek bu cemiyeti desteklediler.

Kordos Cemiyeti: bu cemiyet amacını ve gerçek adını gizlemek için Rum Göçmenleri Merkez Komisyonu adıyla faaliyet gösterdi. Amacı; düzeni bozmak, Yunanistan’dan gelen özel görevlileri göçmen gibi göstererek Karadeniz bölgesine yerleştirmek ve Rum azınlığın sayısını arttırmaktır.

Etnik-i Eterya Cemiyeti: Bu cemiyet 1894 yılında Yunan subayları tarafından kurulan Yunan tarihi milli cemiyetidir. Cemiyetin kuruluş amacı; Rumların yaşadığı bütün toprakların Yunanistan’a katılmasını ve Rum-Bizans imparatorluğu’nun kurulması sağlamaktır.

Ermeni Hınçak ve Taşnak Cemiyeti: Bu cemiyetin amacı Wilson ilkelerinden yararlanarak itilaf devletlerinin yardımıyla Doğu Anadolu ve Çukurova bölgelerini içini alan bağımsız Ermenistan Devletini kurmaktır.

Musevi Alyans ve Makkabi Cemiyeti: Osmanlı devletinin yıkılması durumunda bir devlet kurmaktı. Bu nedenle kışkırtıcı faaliyetlerde bulanarak Osmanlı devletinde karışıklıklar çıkarmak için çalışmışlardır. Anadolu’dan toprak talep etmemişlerdir.

Azınlıkların genel özelliklerine bakıldığında; Özellikle İngiltere ve Fransa tarafından yönlendirilmiş ve kışkırtılmış, Osmanlı devletinin parçalanması amacıyla faaliyet göstermiş, Türk topraklarının işgallerini kolaylaştırmış, halka zulmedilmiş, bağımsız devletler kurmayı amaçlamışlardır. Cemiyetlerin kurulmaları, faaliyetleri ve çalışmalarında Ermeni ve Rum Patrikhaneleri ile Musevi Hahamhanesi etkin rol üstlenmiştir.

Geçmişten günümüze baktığımızda; o günden bugüne fazla birşeyin değişmediğini görebiliriz. Yunanlılar, Ermeniler halen toprak talep etmekte ve ellerinden geldiği kadar dış unsurları öne sürerek üzerimizde baskı uygulamaya çalışmaktadırlar. Ayrıcı Musevilerde kendi toprak bütünlüklerine sahip olmak için birçok şeyi görmezden gelmiş ve ses çıkarmamışlardır. Tarih, teknoloji, insanlık ne kadar değişirse değişsin düşünceler değişmiyor. Siz de düşüncelerinizden ve ülkenizden asla vazgeçmeyin. Onlara verilebilecek en sert cevabınız bu olsun!!!

927 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım