Hoşgeldiniz  

Ay’ın ve Güneş’in Boyutlarının İlk Olarak Hesaplanması!!!

admin | 24 Ocak 2016 | Bilim, Coğrafya, Genel

MÖ yıllarda Yunanlı Filozof Anaksagoras Güneş’in, Güney Yunanistan’ın büyükülüğünde bir kaya olduğu iddia etmesiyle başladı her şey. Her zaman olduğu gibi dinsizlikle suçlayan, hakkında dava açan ve sürgüne gitmeye zorlayan Atinalı’lar karşılaştı.

dun-gece-gokyuzunde-neler-oldu

Aradan geçen 200 yıllık bir dönem ve Yunan dünyası çok fazla genişledi. Büyüyen sınırlarla birlikte, cesur düşüncelere daha çok tolerans gösterildi. Yunan Astronom Aristarkhos MÖ 270 yıllarda gökcisimlerinin büyüklüğünü belirlemeye kalkıştı.

MÖ 280 yıllarda ay üzerinde dünyanın oluşturudğu gölgenin boyutunu saptadı ve doğru bir matematiksel tartışma çizgisinden ayrılmadan, Ay’ın Dünya’nınkinin üçte biri boyutunda çapı olan bir cisim olduğunu tahmin etti. Bulduğu sonuç biraz yüksekti; çünkü gölgeyi kesin olarak ölçecek aletleri yoktu.

ay_dugum

Aristarkhos aynı zamanda Ay’ın ve Güneş’in görece boyutlarını trigonometriyle belirlemeye çalıştı. Ay’ın yarım ay olduğu dönemde Ay, Güneş ve Dünya’nın dik açılı bir üçgenin uçlarında olduğuna dikkat etti. Yani açılar belirlenebilseydi, kenarların uzunlukları da hesaplanabilirdi. Aristarkhos’un matematiği doğruydu; fakat yine kesin ölçümler yapma olanağı veren aletlerin yokluğu nedeniyle sorun yaşamıştı. Sonunda Güneş’in Dünya’dan, Ay ile olan uzaklığının yirmi katı uzaklıkta olduğuna ve dolayısıyla Güneş’in Dünya’nın çapının yedi katı kadar olduğuna karar verdi. Bunun büyük bir yanlışlık olduğu anlaşıldı; fakat yine de Aristarkhos bilimsel akıl yürütmeyle gökcisimlerinin Dünya’yla karşılaştırılabilecek boyutlarda olduğunu gösteren ilk kişidir.

4858_6478_21112012_2

Güneş’in devasa boyutlarının göz önüne alınması, muhtemel Aristarkhos’u Dünya’nın değil Güneş’in evrenin merkezi olduğu ve Dünya da dahil çeşitli gezegenlerin Güneş’in etrafında döndüğü fikrine oluşturdu. Bunun için hiçbir kanatı yoktu ve bu fikre kimseyi inandıramadı.  Güneş çok büyük bir cisim olsa bile, zayıf bir ışık topu olarak kabul ediliyor ve katı, ağır Dünya’nın onun çevresinde dönmesi kabul edilebilir bir durum gibi gelmiyordu.

2orbitals-l

1196 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım