Hoşgeldiniz  

Avogadro Hipotezi’nin Ortaya Çıkışı!!!

admin | 14 Mart 2018 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Fen Bilimleri, Genel

1811 yılında basıncın sabit kalması koşuluyla, bütün gazların sıcaklık yükseldikçe aynı miktarda genişlediği açıktı. 1811’de İtalyan Fizikçi Amedeo Avogadro (1776-1856), bunun -aynı hacimde, basınçta ve sıcaklıktaki- tüm gazların aynı sayıda parçacıklardan oluştuğu anlamına gelebileceğini ileri sürdü. Buna sonradan Avogadro hipotezi denildi.

Eğer bu doğruysa, bir elektrik akımıyla bozulan su; hidrojenin hacminin oksijeninkinden iki katı fazla olmasıyla, hidrojene ve oksijene ayrıştığından, oksijen parçacıklarından iki katı fazla hidrojen parçacıklarının oluşması gerekir. Bu da sonuçta su parçacıklarının Dalton’un düşündüğü gibi, bir hidrojen atomu ve bir oksijen atomundan oluşmadığı, fakat en basit halinde iki hidrojen atomu ve bir oksijen atomundan meydana gelebileceği anlamına gelir.

Bu durumda sudaki oksijenin kütlesi hidrojeninkinin sekiz katı olduğundan, oksijen atomu bir aradaki iki hidrojen atomundan sekiz katı ya da tek bir hidrojen atomundan on altı katı ağır olmalıdır. Yine eğer belirli bir sıcaklıkta, basınçta ve hacimdeki tüm gazlar aynı sayıda parçacıklardan meydana geliyorsa ve bir gazın yoğunluğu öbürünün iki katıysa, ilk gazın her parçacığının kütlesi diğerinin iki katıdır.

Böylece su buharının yoğunluğu aynı sıcaklıktaki hidrojenden dokuz katı fazladır; fakat oksijen atomunun kütlesi hidrojen atomundan on sekiz katı fazla olduğundan, su parçacığının ağırlığı 16 + ı + ı ya da 18’dir. Peki su buharının yoğunluğu neden hidrojeninkinden on sekiz katı fazla değildir? Bunun nedeni hidrojen parçacıklarının tek hidrojen atomlarından değil, iki hidrojen atomunun bileşimlerinden meydana gelmesi olabilir. Benzer şekilde Avogadro oksijen ve azot parçacıklarının her birinin iki atomdan oluştuğunu ileri sürmüştür.

Avogadro bileşimlerin parçacıklarını oluşturan tek atomlarla atom kombinasyonları arasındaki ayrımı gösterdi. Atom kombinasyonlanna moleküller (Latince “küçük kütleler” anlamındaki sözcüklerden) adım verdi. Böylece bir oksijen atomu ve aynı zamanda iki oksijen atomundan meydana gelen oksijen molekülü vardı. Ayrıca, bir oksijen atomu ile iki hidrojen atomundan meydana gelen su molekülü vardı vb.

Avogadro’nun hipotezi, tam anlamıyla uygulanırsa, atom ağırlıkları ve bileşimlerin atom yapısı hakkında çok şey açıklayabilirdi. Ne yazık ki hipotez yarım yüzyıl boyunca büyük ölçüde görmezlikten gelindi ve bu süre boyunca kimyagerlerin gereksiz yere kafası karıştı.

187 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım