Hoşgeldiniz  

Atsineği Nedir? Özellikleri Nelerdir?

admin | 12 Şubat 2017 | Genel, Hayvanlar Alemi

Atsineği; Böcekler sınıfının iki kanatlılar takımına giren eklembacaklı türleridir. Atları ve bu arada insan dahil öteki sıcak kanlıları ısırdıkları için bu adla anılırlar. Atsineği latince adıyla Hippobosca equina adı özellikle, saydam kanatlı Tabanus türü için kullanılır. Çizgili kanatlı Chrysops türüne geyiksineği denir, bir de benekli kanatlı Haematopota türü vardır. Atsineklerinin parlak yeşil gözleri vardır. Bu gözler Tabanus türünde mor çizgiler, Chrysops türünde noktalar, Haematopota türündeyse zikzaklı çizgilerle bezenmiştir.

Atsinekleri insanlarla maymunlara zarar veren Loa loa adlı asalak mikrobu taşırlar. Ayrıca Kuzey Amerika’da yaygın bir hastalık olan Tularaemia da bu sinekler tarafından bulaştırılır. Tabanus, Chrysops ve Haematopota eski kökenli değillerdir; Pliyosen devrinde türeyen havanlarla ortaya çıktıkları sanılmaktadır. Pangonius ve öteki atsinekleri uzun hortumlarıyla çiçeklerin içine kadar uzanabilirler; dişilerinin ise kan emmeye yarayan delici çene kemikleri vardır. Güney yarımkürede kan emmeyen çeşitli ilkel atsinekleri genel olarak ekvatordan kutuplara kadar dünyanın her bölgesine yayılmışlardır.

Atsinekleri genellikle suyun içinde ya da yanında bulunan otluk bölgelere yumurtlarlar; yumurtadan çıkan kurtçuklar su dibinde ya da su kıyısındaki çamurlu yerlerde yaşarlar. Tabanus ve Haematopota gibi atsineklerinin kurtçukları etçildir. Solucan, öteki böcek kurtçukları ve hatta kendi türlerinin kurtçuklarını yiyerek beslenirler. Pupa oluşumu su kıyısında, daha kuru toprakta gerçekleşir. Eğer dişi ve erkekler birlikte gelişirlerse çiftleşme erken olur.

Kaynak: Hayvanlar Ansiklopedisi,

452 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım