Hoşgeldiniz  

Atlara Neden Gözlük Takılır?

admin | 06 Temmuz 2015 | Genel, Hayvanlar Alemi

 

Bir kişinin bir olaya tek bir bakış açısı ile bakmasına ve diğer faktörleri görmezden gelmesine ya da görememesine deyim olarak “olaya at gözlüğü ile bakmak” denir.

Atlara takılan gözlük, atların görüş alanını genişletmek yerine azaltmak için kullanılır. Atın evcilleştirilmesi süreci, insana bir çok işte yardımcı olması, uzakları yakın etmesi, yarışlar, savaşlar ve bir çok alanda kullanılması insanlığın başlangıcından beri vardır. Atlar ilk önce yabani olarak ve sürüler halinde yaşarken daha sonra evcilleştirilerek bugünkü hallerini almışlardır.

Atlar her iki yandaki gözleri sayesinde hem ön taraftaki hem de arkalarındakini görme yeteneğine sahiptirler. Ancak gözleri arasındaki mesafe fazladır. Bu nedenle at için cisimlerin mesafelerini tespit bakımından büyük bir sorun yaratabilir. At arkasından ya da yandan yaklaşan tehlikeyi görür ama tehlikenin ne kadar yakın veya uzak olduğunu kavrayamaz. Nesneleri iki misli büyüklükte gören at tehlikeyi olduğundan daha yakındaymış gibi algılar. Bu nedenle sürekli bir tetikte olma halindedirler.

Yarış atlarına koşu sırasında yandaki hemcinslerinden ürkmemeleri için yan taraflarını görmelerini engelleyecek gözlükler konulurken at arabalarını çekenlere sadece önlerini görmeleri, diğer yönlerde olan hareketlerden etkilenmemeleri için gözlük takılır. Bu nedenle atlar için gözlük iyi bir durum iken insanlar için olumsuz bir durum yaratmaktadır.

1520 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım