Hoşgeldiniz  

Atlantik Okyanusunun Keşfi!!

admin | 17 Ocak 2016 | Bilim Adamları ve Kaşifler, Coğrafya, Genel

Fenikelerinin ileri denizcilik kabiliyetleri Akdeniz’i enine boyuna rahatlıkla kat etmelerine neden olmuştur. Günümüzde Cebelitarık Boğazı dediğimiz yerden geçerek Atlantik Okyanusu’na kadar ulaştılar.

minos-300x226

Her zaman olduğu gibi yeni yatırım arayışı bunlara neden olmuştur. Fenikeliler Doğu Akdeniz’deki ender bulunan kalay madenlerinin tükenmesiyle insanlık ilk defa bir kaynağın tükenmesiyle karşılaştı.

Kalay, bronzun temel bileşeni olduğundan, başka bir yerden temin edilmesi gerekiyordu. Böylece Fenikeliler, Atlantik’te bir yerlerde Kalay Adaları’nı buldular. Kalay madeninin kendilerinin tekelinde kalmasını sağlamak için de yerini gizli tuttular. Ancak kalay madeni günümüze dek çıkarıldığı, İngiltere’nin güneybatı ucundaki Cornwall’a dek geldikleri düşünülmektedir.

atlantis

Fenikeliler MÖ 500 yıllarında üç yıllık bir yolcuklukla Afrika’nın tüm kıyılarını dolaştıkları düşünülmektedir. Yarım yüzyıl sonra bunu yazan Yunanlı Tarihçi Herodotos yolculuğu anlattık, ancak bu yolcuklardan yine de kuşkuluydu. Çünkü Fenikeliler en güneydeki yerlerde öğlen Güneş’inin göğün kuzey yarısında göründüğünü rapor etmişlerdi. Herodotos’a göre bu mümkün değildi.

untitled-12-copy

Oysa günümüzde Güneş’in güney kutbu ile dönence arasındaki bölgede her zaman göğün kuzey yarısında görüldüğünü biliniyor. Eğer gerçekten tanıklık etmemiş olmasalardı, Fenikeliler böyle bir savda bulunmazlardı. Bu nedenle Herodotos’un hikayeden kuşkulanmasına o an için çok normaldi.

723 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım