Hoşgeldiniz  

Astroit Kuşağının Ortaya Çıkışı!!!

admin | 12 Mart 2018 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Genel, Uzay

1800 yıllarda Uzay hakkında çeşitli araştırmalar yapılmaya devam edildi. Olbers ve Alman bilim adamları grubunun Mars ile jüpiter arasında bir gezegen bulma planları, Piazzi’nin Ceres’i keşfetmesiyle sarsıntıya uğramıştı. Ancak Ceres o kadar küçüktü ki bir gezegene hemen hiç benzemiyordu. Olbers’in grubu aramaya devam etmeyi kararlaştırdı. Böylece 1802’de bilim adamları grubu Mars ile Jüpiter arasında bir başka gezegen keşfetti ve ona Tanrıça Atena’nın isimlerinden biri olan Pallas adını verdi.

ı804’te ise bir tane daha ve ı807’de de dördüncü bulundu. Bunlara Jüpiter’in
(Zeus) iki kız kardeşinden, Vesta ve Juno adları verildi. Ancak üç yeni gezegenimsi cisim Ceres’ten bile daha küçüktü. Herschel, daha büyük
gezegenler gibi daireler olarak değil de (küçük boylan yüzünden) yıldızlar gibi ışık noktalan olarak teleskopta görüldüklerinden, bunlara asteroitler (Yunanca “yıldız gibi”) denilmesini önerdi.

Sonunda Mars ve Jüpiter’in yörüngeleri arasında, bu tür cisimlerden çok sayıda olduğu (belki de yüzbinlerce) anlaşıldı. Ve bu bölgeye asteroit kuşağı denildi. Ceres asteroitlerin en büyüğüydü (bu nedenle ilk önce keşfedilmişti) ve diğer bütün asteroitlerin toplam kütlesinin onda birini kapsıyordu.

181 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım