Hoşgeldiniz  

Arnold Sommerfeld Kimdir? Bilime Katkıları Nelerdir?

admin | 01 Ocak 2016 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Fen Bilimleri, Genel

Fizikçi ve matematikçidir. Almanya’nın Königsberg kentinde 1868 yılında doğmuştur ve Mühih’te 1951 yılında vefat etmiştir.

images (1)

Konigsberg Üniversitesi’nde matematik doktorasını yaptıktan sonra Göttingen Mineraloji Enstitüsü’ne asisten olarak atandı. 1895 yılında öğretim üyeliğine yükseldi ve ünlük matematikçi Christian Felix Klein ile birlikte Theorie des Kreisels adlı yapıtı yazdı. Daha sonra Gettingen’den ayrılarak Clausthal Maden Mühendisliği Yüksekokulu’nda 1900 da Achen Teknik Üniversitesi’nde 1906’da da Münih Üniversitesi’nde profesör olarak görev aldı. Emekli oluncaya kadar Münih Üniversitesi’nde çalıştı ve 1935 yılında ayrıldı.

images (2)

İkinci Dünya savaş yıllarda Kurumsal Fizik Dersleri adlı kitabını yazdı. Sommerfeld, hidrojenden başka elementlerin tayflarını açıklamak istedi.

Elips biçimindeki yörüngeleri ve elektronun kendi çevresinde dönüşünü hesaba katarak ve sürekli kuvanta kurallarına bağlı kalarak Bohr’un postulatlarını geliştirdi. Böylece yeni bir atom modeli çıkardı. Bu çalışmalarını Atom Yapısı ve Tayf Çizgileri adlı kitabında toplayan bilim adamı, 1928 yılında elektromagnetik dalgaların kırılma, yayılma ve serbest elektronların madenler içinde dağılma teorilerini geliştirmek için çalışmalarda bulundu.

727 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım