Hoşgeldiniz  

Arenikola Nedir? Özellikleri Nelerdir?

admin | 24 Aralık 2016 | Biyoloji, Genel, Hayvanlar Alemi

Kıllıayaklılar sınıfının çokkıllılar takımından bir halkalıkurt cinsidir. Latince adı Arenicola’dır. Çoğu türlerin uzunlğu 7-8 cm aşmaz. Çoğunun şişkin silindir biçimli gövdeleri ve Arenicola Ecaudata’dan başka hemen hepsinin dar bir kuyruğu vardır. Vücut, baş, gövde ve kuyruktan oluşur. Baş, ilk iki bölütten meydana gelir. kuyruk gövdeden daha dırdır. Avrupa’da yaşayan Arenicola Marina’nın gövdesinde 19 bölüt vardır. Solungaçlar son 13 bölüt üzerine yerleşmiştir. Gövde bölütleri halkalıdır ve ön bölütlerin halkaları çukur kazmaya yarar. Kafada, beslenmek ve kumu oymak için kullanılan ve içi dışarıya dönebilen bir hortum bulunur. Bu dönüş, kas büzülmelerinin kafa bölütlerinin içindeki sıvıya yaptığı basınçla olur. Kasların gevşemesiyle basınç ortadan kalkar ve ağız kapanır.

Gövde duvarındaki kasların büzülmesiyle oluşan sıvı basıncı sonunda, hayvan, gvdesinin ön kısmını şişirerek kumda oyuk kazabilir. Bölütleri şiştiği için kumun içinde sısıca tutunur ve gövdesinin art kısmıı ileri çekebilir. Ön kısım tekrar büzüldüğünde yeniden kumun içlerine doğru sokulur. Bu arada hortum da dışarı fırlayarak öndeki kumları kazar.

Arenicola Marina, 30 cm’lik L biçimi bir oyuk kazar ve en ucuna yerleşir. Hayvanın oyarak ilerlediği kısım hep açık kalır. Kasların büzülüp gevşemesi kum yüzeyindeki suyun aşağıya inmesini de sağlar. Su, hayvanın solungaçlarının yerleştiği sırtından akarak solunumunu sağlar. Suyun içinde bulunabilecek ufak parçacıklar, hayvanın besini olan kumlar tarafından süzülür. Arenikola zaman zaman dışkısını boşaltmak için kuyruk tarafından yüzüye çıkarken konumunu belirten halkalı izler bırakır. Koşullar uygun olduğunda haftalarca yeni oyuk açmaz.

Yumurtlama zamanları bölgeden bölgeye değişir. Yumurtlama hormonları başın içinde oluşur ve çevre koşullarından etkilenir. Herhangi bir arenikolanın hormon salgılamaya başlaması çeredeki bütün arenikolaları harekete geçirir, böylelikle üreme sağlanır. yumurta ve spermacıklar kumun üstüne bırakılarak döllenme burada gerçekleşir.

544 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım