Hoşgeldiniz  

Arapbülbülü Nedir? Özellikleri Nelerdir?

admin | 08 Mayıs 2016 | Genel, Hayvanlar Alemi

Omurgalı hayvanlardan kuşlar sınıfının ötücükuşlar takımının özötücüler üstfamilyasına giren bir familyadır. Latince adı Pycnonotidae’dir. Ağaçlarda yaşayan, güzel sesli kuşlardır. Büyüklükleri kırlangıçta ardıçkuşu arasında değişen 112 türü vardır. Suriye’den Kuzey Hindistan, Orta Çin, Japonya, Filipinler, Endonezya ve Cava adalarına kadar uzanan kuşakta yaşarlar. Ayrıca Madagaskar’a kadar olan bölgede de bulunurlar.

_DSC7245A-1363541969

Paramythia Montium ve Oreocharis arfaki adlı türlerine ise Yeni Gine’de rastlanır. Paramythia montium türü siyah ve sivri ibikli ve beyaz boyunludur, fakat vücutları, sırtları, kuyruk altları renklidir. Oreocharis arfaki türü daha küçüktür. Siyah ve sarı renkli başları, alt kısmı sarı ve sırtı yeşil vücutlarıyla, Parus majon adlı baştankaraya çok benzerler.

Arapbülbülleri çoğunlukla meyve, bazen böcek yerler. Vücudun büyük bir kısmının tüyleri zeytin yeşili, kahverengi, siyah gibi koyu renklidir. Ancak koyu renkli tüylerin arasında sarı, beyaz ya da kırmızı lekeler vardır. Bu kuşların erkek, dişi ve yavrularının büyüklükleri ve renkleri birbirine çok benzerler.

arapbulbulu2

Arapbülbülügiller yuvalarında çiftler halinde bulunurlar ve toplu halde gezerler. Bazı türler başka kuşların seslerini taklit ederler. Arapbülbülügiller genellikle çilek, kiraz gibi meyveleri yediklerinden bu meyve bahçelerine çok zarar verirler. Birçok türlerinin uçma yeteneği çok azdır. Bunlar yalnız bir çalıdan veya ağaçtan diğerine uçarlar. Bazı türleri ise uzun uçuşlar yaparlar. Yumurta sayısı 2 ya da 3’tür, fakat dişiler bir dönemde birden fazla kuluçkaya yatabilir. Kuluçka süresi çok kısadır, yumurtalar 12 günde açılır ve 12 gün sonra da yavrular uçabilir. Arapbülbülü cinsinin 47 türü vardır. Bunlar çoğunlukla kahverengidir. Kuyruk tüylerinin altı ve başlarının yan tarafları kırmızı ve sarı beneklidir.

696 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım