Hoşgeldiniz  

Arapayma Nedir? Özellikleri Nelerdir?

admin | 08 Mayıs 2016 | Genel, Hayvanlar Alemi

Kemiklibalıklar takımından kemikdilligiller familyasından bir balık türüdür. Latince ismi Arapaima gigas’tır. Amazon ırmağında yaygındır. Kemikdilligiller yani Osteoglossidae familyasının en iri türü olan bu balık, aynı zamanda tatlı su balıklarının da en büyüğüdür. Boyu 3 m bulur. Arapaymanın bağlı olduğu kemikdilligiller familyasının türleri Güney Amerika, Afrika ve Avusturalya’da yaşamaktadır.

frilled-shark

Kemikdilligiller Güney Amerika’da yaşayan iki türü vardır. Arapayma ve Aravana’dır. Arapayma için en elverişli yemin aravana oluşu çok ilginçtir. Arapayma, obur bir balık yiyicidir, kalın kabuklu balıkları bile kolayca yer. Vücudunun ön kısmı yeşildir; kuyruğa yakın kısımlarda kızıl lekeler görülür. Erkek arapaymalar dişilerin, ırmak yataklarındaki oyuklara bıraktığı yumurtaları korurlar. Yumurtadan yeni çıkmış yavrular üç ay boyunca babalarının yanında kalırlar, bu süre içinde onun başına yakın bölgelerde yaşarlar.

Arapayma1

Erkek balığın başının arka kısmında bulunan bir yarıktan salgılanan madde yavruların babalarının yanında tutar. Daha önceleri bu maddenin, yavruların besinini sağlayan bir çeşit süt olduğu sanılırken son zamanlarda yavruları babaya bağlayan bir madde olduğu ortaya çıkmıştır. Yavruları koruma sırasında baba ölürse yavrular yeni bir erkek arapayma bulup ona bağlanırlar. Arapaymanın büyümesi çok hızlı olur. 15 cm boyundaki bir yavru, 6 yılda 180 cm ulaşır.

1062 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım