Hoşgeldiniz  

Arap Tavşanı Nedir? Özellikleri Nelerdir?

admin | 08 Mayıs 2016 | Genel, Hayvanlar Alemi

Omurgalı hayvanlardan kemiriciler takımının sıçanımsılar bölümüne giren bir familyadır. Latince adı Jaculidae’dir. Arap tavaşını baş ve gövde büyüklükleri çeşitlidir. Ön bacakların boyları ile arka bacakların boyları ile arka bacakların boyları birbirinden çok farklıdır. Arka ayaklar daha uzundur. Arka ayakta genellikle 3 parmak bulunur ve bu parmaklar ayak tarağının üç ana kemiğinin birleşmesiyle oluşan kuvvetli bir kemiğe dayanır.

Öbür çöl hayvanları gibi arap tavşanı da ya dışta büyük kulakları ya da kafatasında aşırı derece şişkin işitme bölümleri vardır. Büyüklüğü bir yabanıl tavşanınki kadar olan kulakları, uzun burnu ve kuyruğunun ucuna varan bıyıkları, ucuna yakın bir kısmında siyah işaretli uzun kuyruğu ile Moğolistan’da yaşayan uzun kulaklı Euchoreutes naso dıştan kulaklara iyi bir örnektir.

araptavsani

Arap tavşanı çoğunun rengi kumludur ve içinde yaşadıkları çevrenin rengine uyar. Kuyruk uçlarındaki siyah ve beyazdan başka üstlerinde sert bir renk bulunmaz. Kürkleri son derece yumuşak ve ipek gibidir. Kulak delikleri, kuma karşı uzun tüylerle korunmuştur. Dişleri kemiricilerinki gibidir. Çoğu türlerde üstçenede, sincapların ki gibi bir çift azıdişi vardır.

Arap tavşangilleri daha çok gece gezen hayvanlardır. Gündüzleri birkaç girişli, çok gözlü yuvalarında geçirirler. Yuvalar hayvanı saldırılara ve hava koşullarına karşı korur. Asya’daki türlerin çoğu 6 ay süren kış uykusunu yuvasında geçirir.

2333_arap-tavsani-hakkinda

Arap tavşanıgilleri daha çok bitkisel ürünlerle beslenirler. Otların tohumlarını, çöl bitkilerini, özellikle çiçek soğanlarını ve yeraltında yetişen ürünleri yerler. Gelişmiş bütün kemiriciler gibi arap tavşanı sıçanımsı kemiricilerden daha az yavrular ve daha uzun yaşarlar. İklime ve yıllık yağış düşüşüne bağlı olarak yılda 2 ya da 3 kez yavrularlar. Yavruların sayısı 4’ü geçmez; gebelik süresi 4 ya da 5 aydır.

Arap tavşanı, araptavşangillerin çölde yaşayan en yaygın örneğidir. Büyük Sahra ve Arabistan’da yaşar. Sibirya sıçrayansıçanı Asya’da yaşar. Daha çok Rusya’nın kuru step bölgelerinde, Dnieper ırmağından Sibirya içlerine ve oradan kuzeye doğru yayıldığı görülür.

2136 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım