Hoşgeldiniz  

Amfipodlar Nedir? Kaça Ayrılırlar?

admin | 08 Mayıs 2016 | Genel, Hayvanlar Alemi

Eklembacaklı hayvanlardan kabuklular sınıfının denizde ve karada yaşayan en gelişmiş takımıdır. Latince ismi Amphipodal’dir. Yumuşakçalardan türedikleri kabul edilen amfipodlar Gammaridea, Hyperiidea, Caprellidea ve Ingolfiellidea alttakımlarına ayrılır.

Gammaridea alttakımı amfipodların bütün niteliklerini taşır. Gövdeleri kabuksuzdur. Gövde; baş, göğüs ve karın olmak üzere üç kısma ayrılır. Göğüste yedi, karında altı bölüt vardır. Serbest ve ayrı bir bölütle biten gövde genellikle yanlardan basılmış, kavisli bir şekil almıştır. Bu kafisli yapı, karın ve göğüs ayaklarının değişik şekil almasına neden olur. Ağızları altçene ve üstçeneden meydana gelmiştir. Birinci göğüs bölütüne bağlı olan çene ayakları, diğer ağız parçalarına yardımcı olarak besinleri yakalamada kullanılır. Çene ayakları çiftleşme esnasında erkek amfipoda yardımcı olur. Geriye kalan beş çift göğüs ayaklarından ilk iki çifti, çene ayakları gibi öne doğru çıkıntılı olup arkaya doğru kıvrılmış uzantıları vardır. Öbür üç çiftin ise arkaya doğru çıkıntılı ve öne doğru kıvrılmış uzantıları vardır. Göğüs ayaklarının her birinde solunumu sağlayan solungaçlar yer alır. Her solungaçta karın sinüslerinden pis kanı alıp temiz kanı kalbe götüren kan damarları vardır. Dişi amfipodların üçüncü ve altıncı göğüs ayaklarında karın kesesi işlevini gören deri katları vardır. Karın ayaklarının ilk üç çifti yüzme ayaklarıdır ve kenarları saçaklıdır. Karın ayakları hızlı bir şekilde hareket ederler. Her ayağın hareketi bir sonrakinden daha önce ve bir öncekinden daha sonra olduğundan karna paralel bir su akıntısı sağlanır. Bu akıntı ile solungaçlara hava verilmiş olur. Karın keselerindeki yavru amfipodların besin taşınır ve amfipodların yüzmeleri sağlanır.

amfipod_2

Karın ayaklarının son üç çifti kuyruğa bağlıdır. Bunlardan ilk iki çiftin bağlantısı çok kuvvetlidir. Gövde bu iki çift ayağın sürtünmesi ile hareket eder. Üçüncü çift hem harekete yardımcı olur ve hem de amfipodun yön değiştirmesinde dümen işlevi görür. Üçüncü ve dördüncü göğüs bölütleri arasındaki kısım kavislidir. Bu kavis hayvanın ani hareketi ile düz bir çizgi şeklini alır ve hayvan öne doğru hareket eder. Haustorius gibi amfipodlar sırtüstü yüzerler ve son iki çift ayakları ile yönlerini ayarlarlar. Amfipodların beslenmeleri çok değişiktir. Bazıları çöp, ot, et bazıları yosun yerler. Çiftleşme sırasında erkek amfipod dişinin üzerine çıkar ve karın kesesine spermini salgılar, hemen arkasından dişi bu kese içine yumurtlar ve döllenme olur. Yumurtaların sayısı 2-750 arasında değişir. Tatlı sularda yaşayan amfipod türleri, denizlerde yaşayanlardan daha az yumurta yumurtlar.

2081

Hyperiidea alttakımında gözler basın üstündeki ve altındaki suyu görebilecek şekilde iki bölüme ayrılmıştır. Çene ayakları ufaktır ve çok gelişmiş uzantıları vardır. Gövdeleri A vitamini bakımından zengindir. Balıklara, balinalara yem olurlar. Su içinde ağır hareket eden hayvan ve bitkileri yiyerek beslenirler.

Caprellidea alttakımı: Caprellid ve Cyamidlerden meydana gelir. Caprellidlerin göğüs bölümeri ikiye ayrılır. Gövdeleri küçüktür, kalça kemiği birçoklarında da dördüncü ve beşinci parçalardaki ayaklar yoktur. Yüzme yetenekleri azalmıştır. Yosunlar üzerinde yaşarlar ve önlerinden geçen hayvanları yerler. Caprellidlerin en ufak su hareketini duyan duyargaları ve çok iyi gören gözleri vardır. Solunumları ve yavrulamaları diğer amfipodiaların ki gibidir.

Ingolfiellidea alttakımı küçük bir gruptur. Bunlar hem küçük bir gruptur hem de gözleri yoktur. Yalnızca dördüncü ve beşinci çift karın ayakları gelişmiştir.

Gammarus_casal

762 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım