Hoşgeldiniz  

Alp Dağkeçisi Nedir? Özellikleri Nelerdir?

admin | 07 Nisan 2016 | Genel, Hayvanlar Alemi

Çiftparmaklılar takımının boynuzlugiller familyasının bir memeli cinsidir. Ibex diye adlandırılır. Bütün toynaklılarda olduğu gibi sindiremedikleri maddelerden, “bezoar taşı” denen domuş bir madde oluştururlar. Yakın zamana kadar bu maddenin iyi bir panzehir olduğu düşünüldüğünden avlanmışlardır. Alp dağkeçilerinin korunması amacıyla 20 yüzyılın başlarında İtalya’da Grand Paradiso ulusal parkı kurulmu, Alplerde yeniden çoğalmaları sağlanmıştır.

Sibirya Alp Dağkeçisi yani Capra Sibirica daha iridir. Yüksekliği 101 cm kadardır. Güneyde yaşayanların boynuzları 133 cm kadar olabilir. İri erkekleri 90 kg gelir. Boynuzları Alp dağkeçisinden daha kıvrıktır. En az bir yarım daire oluştururlar. Altay dağlarında yaşayan türleri kış aylarında açık sarı ve beyaz renktedir. Genellikle omuz, bel, boyun, göğüs ve bacakların ön kısımlarında bu renk daha koyulaşır. Boynuzları 91 cm fazla olmaz. Tanrı dağları, Pamir ve Keşmir yörelerinde yaşayan türler ise kışın koyu kahverengidir. Erkeğinde beyaz, semere benzeyen bir çıkıntı ve uzun boynuzlar vardır. Bu iki tür yazın daha koyu renk alırlar. Pamir bölgesinde yaşayan Alp dağkeçileri 5000 metre kadar çıkabilirler halde, diğer bölgelerin keçileri bu kadar yüksekte yaşayamazlar. Kafkas Alp dağkeçisi öbür Alp dağkeçileriyle aynı büyüklüktedir; fakat daha ağırdır.

ibex-520926_960_720

Kuban Alp dağkeçisi, Batı Kafkasya’da yaşar. Boynuzları ve rengi, Alp dağkeçisininkine benzer. Dağıstan Alp dağkeçisi ise güney Kafkasya’da yaşar. Boynuzları öbür türlerin tersine sırayla dışarı, yukarı, arkaya ve aşağı doğru döner; sonunda uçları içe kıvrılarak yukarı yönelir.

Etiyopya Alp dağkeçisi 98 cm yüksekliğindedir. 101-114 cm uzunluğundaki boynuzlarının ön yüzü dörtköşedir. Alnında kemikli kabartılar vardır. Rengi kızıl kahvernegidir ve bacaklarında lekeler bulunur. Etipyopya’nın Simien dağlarında yaşar. İspanyol Alp dağkeçisi ise 70-75 cm yüksekliğinde ortalama 45 kg ağırlığında ufak bir hayvandır. Erkeğinin 120 cm uzunluğunda boynuzları vardır. Renkleri göz alıcıdır, siyah yan kuşağı vardır. Yüz ve bacaklar siyah, karın beyazdır. Sierra de Gredos, Sierra Nevada gibi Güney İspanya’nın yüksek yörelerinde yaşarlar.

Yeni doğmuş bir Alp dağkeçisi yavrusu 3,5-4 kg ağırlığında olur. Yavrular mayıs ve haziran aylarında doğarlar. Bir dişi Alp dağkeçisi bir ya da iki yavru dünyaya getirir. Dişi Alp dağkeçileri genel olarak iki yaşlarında çiftleşmeye başlarlar.

 191602

1097 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım