Hoşgeldiniz  

Alman Ekonomisinde Arabaların Yeri Nedir?

admin | 05 Mayıs 2014 | Ekonomi ve İş Dünyası, Genel, Teknoloji

Alman Ekonomisinde Arabaların Yeri Nedir?

İkinci Dünya Savaşında yenilmeleri ile yeniden yapılanmaya başlayan Almanya 10 yıllık zaman dilimi içerisinde toparlanmış ve sanayisi de dahil olmak üzere birçok alanda Avrupalı ülkelerin teknolojilerine ulaşmıştır.

Almanlar birçok konuda olduğu gibi arabalar üzerinde de ustalaşmış, araba ekonomi pazarının can damarını oluşturmuşlardır. Almanlar ve ürettikleri arabalardan kısaca bahsetmek gerekirse ilk aklımıza gelecek arabalardan biri;

Volkswagen: ilk olarak 1938 yılında kuruldu, halk tipi ve tek model olarak üretildi. Daha sonra halkın kullanacağı tarzda ve çeşitli kullanım alanlarına göre yeni tasarımlarını oluşturan Volkswagen zaman içerisinde Avrupa piyasasına egemen olmaya başladı. Günümüzde her kesimden kullanıcıya hitap eden araçlar üreten Volkswagen zaman içerisinde diğer araba firmalarını da bünyesine katarak büyümeye devam etti.

Audi: Yenilik deyince akla gelen otomobildir. Teknolojik alanda diğer otomobillerden daha iyi donanımdadır. Teknolojik açıdan deneme tahtası olarak düşünebileceğimiz bir otomobil çeşididir. Uygulanan teknoloji beğenilirse diğer markalar VW ve BMW tarafından da kullanılmaktadır.

BMW:  hem otomobil hem uçak motoru üretmektedir. Kullandığı teknoloji, güçlü motor ve konfor ile dünya pazarında önemli bir yeri vardır.

Porsche: Porsche denildiğinde akla gelen ilk şey spor arabalardır. Avrupa piyasasında kendini kanıtlayan Porsche, ABD piyasasında da yerini almıştır. Kendini yenileme çalışmalarına rağmen Porsche, mali krizler nedeniyle Volkswagen’in bünyesine katılmıştır.

Opel: Bisiklet üretimi ile başlayıp, dikiş makinesiyle devam eden üretim süreci 1899 yılında ilk otomobilini üretmesiyle devam etmiştir. Köklü bir Alman firması olan Opel inişli çıkışlı zor dönemler geçirmiş olmasına rağmen halen varlığını sürdüren Alman otomobillerinden biridir.

Mercedes-Benz: Mercedes 1926 yılında kuruldu. Hem ağır vasıta hem de otomobil üretimini devam etmektedir. Almanları ifade eden en iyi markalardan biri olması ve Alman ekonomisine sağladığı yararlar yadsınamaz. Üstün teknolojik donanıma sahip olması ve bunları otomobillerinde kullanması, ağır vasıta üretmesi nedeniyle kategorisinde lider durumdadır.

Almanların himayesine girmiş markalar ise; Skoda ve Seat’tır.

Teknoloji paylaşımının yapıldığı markalar: Bentley, Bugatti, Lamborghini’dir.

1452 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım