Hoşgeldiniz  

Alligator Nedir? Nerelerde Yaşar?

admin | 21 Mart 2016 | Genel, Hayvanlar Alemi

Alligator; Timsahlar takımının timsahgiller familyasından bir sürüngen türüdür. Alligatorlar, Çin’in Gökırmak vadisinde ve ABD güneydoğusunda yaşarlar. Timsahlar alligatorlara göre daha çok yerler; daha çabuk büyürler.

alligator

Alligatorlar; etçil olup ağızlarına sığan her şeyi yerler. Bir alligator kendisinden büyük bir hayvanı parçalayıp yiyebilir. Gelişmiş alligatorlar büyük bir domuzu bile parçalayabilirler. Gelişmiş Alligatorların midelerinde kuşların kursaklarında olduğu gibi taşlar, çakıllar bulunur. Bunlar sindirime yardım eder. Alligatorlar, baharda yumurtlarlar. Dişi alligator nehir kıyısında ağaç dallarından ve bitkilerden bir yuva yaparak, içine 20-70 yumurta yumurtlar. Sonra bu yuvayı iyice kapatır. 10 haftalık kuluçka devresinden sonra yumurtalar açılır ve 20 cm boyundaki sarı siyah renkli yavrular çıkar. Yumurtadan çıktıktan sonra birkaç ay dişi tarafından korunan ve böcekler, kurtlar, küçük balıklarla beslenen sonraları kaplumbağalarla küçük kemirgenleri yiyen yavru alligatorlar yılda 30 cm büyürler.

indir (1)

Eski çağlarda 6 m boyunda ve yarım ton ağırlığında alligatorlar yaşamıştır. Örneğin, Çin alligatorlarının boyu 2 m geçmez. Alligatorlar tehlike sırasında ve avlarına yaklaşırken çok yavaş hareket ederler. 75 yıl kadar yaşarlar. Timsahların ortalama ömrü 30 yıldır. Alligatorların uzun ömürlü olmaları vücut hareketlerinin yavaş olmasına bağlanmaktadır. Alligatorların sırtlarında ve karınlarında sert pullar olmasına karşılık timsahların sadece sırtlarında pul vardır. Ayrıca timsahların sırtlarında tek sıra halinde sırt pulu, karşılık alligatorlarda bunlar sayılamayacak kadar çoktur.

Burunlarının kemikleşmiş bir bölme ile ayrılmış olması en büyük özelliklerini teşkil eden, burunlarında böyle bir bölme olmayanlarına ise “kayman” adı verilen alligatorlar 75 yıl kadar yaşarlar.

1095 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım