Hoşgeldiniz  

Alaska’da Yaşamın Gerçekleri ve Yaşam Şartları Nasıldır?

admin | 12 Aralık 2014 | Dünyadan, Genel, Gezi ve Eğlence, Ülkeler

 

Alaska yüz ölçümü bakımından Amerika’nın en büyük eyaletidir.

Alaska’da 6 ay gece, 6 ay gündüz yaşanır. Bu nedenle manik-depresif bir ruh haline sahip olma ihtimaliniz çok yüksektir.

Alaska, Amerika’nın bir eyaletidir ve Kanada’ya ait bir yer değildir. Rusya’dan 1867 de satın alınmıştır.

Eskimolar igloo denilen küçük buzdan evlerde yaşamazlar. Onların da kendilerine ait köy evleri vardır. Ancak ava çıktıklarında Eskimolar kalacakları yer olmadığı için ve kışın zorlu şartları yüzünden buzdan küçük evler yapmaktadırlar.

Eskimolar da kendi aralarında klanlara ayrılırlar. Onlar da her yerde olduğu gibi farklı kültür, inanış ve davranış kalıplarına sahipler.

Eskimolar çok fazla devlet desteği almaktadırlar. Ücretsiz hava ampulanslarına ve ücretsiz hastanelere sahiptirler. Bulundukları bölgeden ayrılmamak koşuluyla; devlet tarafından maaşa bağlanırlar, nehirlerin ve denizlerin en verimli yerlerini kullanırlar,

aurora2-800x535

Alaska’da ki zorlu yaşam koşulları insanları birbirine karşı daha yardımsever ve daha duyarlı yapmıştır. Eyaletin sert kış şartları halkı birbirine kenetlemiştir. Hatta yoldan geçerken size “merhaba” diyen hiç tanımadığınız insanlarla karşılaşabilirsiniz.

Alaska da ürün yetiştirmek zor olduğu için yiyecekler uçak yoluyla başka eyaletlerden gelir, bu nedenle yiyecekler Alaska’da çok pahalıdır.

Alaska’da toprağı kazığınızda belli bir mesafeden sonra buza ulaşırsınız. Bu nedenle sadece kara lahana ve elma dışında bir şey yetiştirilemez.

Kar sporları açısından çok uygun bir eyalettir.

Zorlu koşullarına rağmen, deneyimlemekten korkmayacaksanız, maceracı bir ruha sahipseniz gitmenizde fayda var.

13641 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Alaska’da Yaşamın Gerçekleri ve Yaşam Şartları Nasıldır? için 2 Yorum

  1. Gökhan Çalışkan dedi ki:

    Ben orada yaşamak isteyen biriyim
    Ne yapmalıyım??

    • admin dedi ki:

      Alaska ülkemize göre bayağı soğuk bir ülke. Kanada, Alaska iklim koşulları nedeniyle sürekli olarak işçi talebinde bulunmakta. İsterseniz ilgili elçiliklere danışın ya da internet üzerinden araştırma yapın.

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım