Hoşgeldiniz  

Akreplerin Özellikleri Nelerdir? Kaç Çeşit Akrep Vardır?

admin | 05 Eylül 2014 | Genel, Hayvanlar Alemi

Akreplerin boyları 1,3 cm ile 20 cm arasında değişmektedir. 600 fazla çeşidi vardır. Tropikal, sıcak ve astrotropikal iklim tiplerinde yaşarlar. Küçük oyuklarda, taş altında ya da kendi yaptıkları yuvalarda yaşayan akrepler nemli ortamları sevdikleri gibi kurak çöl ikliminde de yaşamaktadırlar. Bazı akrepler de mağarada yaşarlar. Ancak insanlarla birlikte yaşamayı seven ve bu yüzden evlere yerleşebilen bir türdür.

En tehlikeli akrep türleri Ekvator’da yaşamaktadırlar. Dünyanın en zehirli akrebi Venezuella’da yaşamakta olup soktuktan sonra bir insanın 10 dakikalık bir süresi kalıyor ve sonuç olarak insanın ölümüne yol açıyor.

Akrepler zehirlerini daha çok böcekleri ve örümcekleri felce uğratarak avlamak için kullanırlar. Gündüzleri dinlenen akrepler geceleri avlanmaya çıkarlar. Daha çok yalnız yaşarlar ve geceleri ortaya çıkarlar.

Akrepler çiftleşmeden önce çiftleşme dansı denilen bazı hareketler yaparlar. Çiftleşme zamanı erkek ve dişi akrep kuyruklarını sarmal hale getirerek birbirlerinin etrafında dönerler. Daha sonra erkek akrep dişi akrebin kıskacın tutarak bir geri bir ileri iter. Böylece dişi akrebe yaklaşan erkek akrep, dişi akrebin kuyruğunu okşar. Bir müddet böyle devam eden kurlaşma sonrası çiftleşme yaşanır. O ana kadar uysal olan dişi akrep, çiftleşme sonrası erkeğine saldırır. Erkek akrep yeterince hızlıysa kaçar, değilse dişi akrep tarafından parçalanır.

Akrepler avını karın kıskaçlarıyla ezip öğütür, daha sonra kenarı keskin ayaklarıyla bulamaç haline getirir, daha sonra bulamacı ağzıyla emer.

Akrepler zehirleri boşa harcamazlar. Yakaladığı av dirençliyse ya da kendine herhangi bir saldırı olması halinde düşünmeden bütün zehrini kullanılır.

3988 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım