Hoşgeldiniz  

Akdeniz Bölgesinin Yer Şekilleri Nasıldır?

admin | 10 Mayıs 2016 | Coğrafya, Genel

Akdeniz bölgesinin büyük bir kısmı Toros dağları ve yüksek platolarla kaplıdır. Genel olarak engebeli ve dağlıktır. Toroslar, III. Jeolojik zamanda oluşmuş Alp-Himalaya sistemine bağlı genç kıvrım dağlarıdır. Batı ve Orta Toroslar bölge içinde geniş yer tutar. Batı Toroslar Antalya Körfezi’nin her iki yanında da yer alır.

Toroslar’ın; Antalya Körfezi’nin batısındaki bölümü ile Antalya Körfezi’nin doğusundaki bölümü Göller Yöresi’ne doğru birbirine yaklaşarak uzanır. Toros Dağları’nın kıyıya paralel uzanmasından dolayı;

karstik

Doğal liman azdır,

Kıta sahanlığı geniş değildir,

Falez oluşumu yaygındır,

Boyuna kıyı tipi meydana gelmiştir,

İç kesimlerle ulaşım zordur,

Akdeniz iklimi iç kesimlere fazla sokulamaz,

Kıyılarda girinti ve çıkıntı azdır,

Koy ve körfez sayısı azdır,

Nüfus kıyılarda daha yoğundur,

Türkiye’de karstik yapının yaygın olduğu yerlerde yağışın fazla olmasına karşın yer altına sızmanın çok olması, yer üstü sularının zayıf olmasına yol açar. Bu nedenle de bu yerlerde nüfus yoğunluğu azdır. Akdeniz bölgesinin yer şekillerinin önemli bir özelliği de kalkerli arazi ve karstik şekillerin geniş yer tutmasıdır.

Bu bölgedeki ovalar alüvyonların yığılması ile oluşmuştur birikim alanlarıdır. Bu birikim alanlarından en önemlisi Çukurova delta ovası ile Hatay çukurluğundaki Amik ovasıdır. Akdeniz Bölgesi’nin batısında Antalya Ovası, Göller Yöresi’nin küçük çöküntü ovaları bulunmaktadır. Bunun dışında karstik (polye) ovalar bulunur.

Seyhan ve Ceyhan ırmakları Çukurova delta ovasını oluşturmuştur. Akdeniz bölgesi genel olarak engebeli ve dağlıktır. Bölgenin %80’i kıyıya paralel uzanarak Toros dağları ile yüksek platolar oluşturur. Bu durum, bölgede nüfus dağılışını, kara ulaşımını, bitki örtüsünü, turizm çeşitliliğini çok etkiler. Sanayi ürünleri çeşitliliği ise bu durumdan en az etkilenir.

Dağlar iç kesim ile kıyı arasındaki ulaşımı güçleştirmektedir. Ulaşım geçiler yardımıyla sağlanmaktadır.

Akdeniz Bölgesi Geçitleri: Göller Yöresi’ni Antalya’ya bağlayan Çubuk Geçidi, İç Anadolu’yu Silifke’ye bağlayan Sertavul Geçidi, Amik ovasını İskenderun’a hatta Suriye’ye bağlayan Belen Geçidi ve Çukurova’yı İç Anadolu’ya bağlayan Gülek Geçidi’dir.

yer-alti-sulari1

Akdeniz Bölgesinin dağları: Beydağı, Elmalı, Sultan, Çiçekbaba dağları, Batı Toroslar, Tahtalı, Bolkar, Aladağ, Binboğa Dağları, Orta Toroslar içinde kıyıya paralel olarak uzanır.

Akdeniz Bölgesi’nin platoları: Akdeniz bölgesinde yer yer plato alanları bulunur. Bunlardan biri Antalya Körfezi’nin batısındaki Teke Platosu, diğeri de Anamur Burnu’nun gerisindeki Taşeli Platosu’dur. Antalya Körfezi’nin batısındaki dağlarla ve platolarla kaplı karstik arazi Teke Yöresi olarak adlandırılır. Teke Yöresi ve Taşeli Platosu bölgenin en tenha yerleridir. Taşeli platosu karstik özelliklidir.

Akdeniz Bölgesi’nin ovaları: Delta ovası olarak; Çukurova ve Silifke, Tektonik ova olarak Amik ovası bulunur. Karstik ovalar ise; Antalya, Acıpayam, Elmalı, Geltikçi, Kestel, Korkuteli ve Tefenni’den oluşur.

998 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım