Hoşgeldiniz  

Akdeniz Bölgesi’nin Bölümleri Nelerdir?

admin | 10 Mayıs 2016 | Coğrafya, Genel

Akdeniz bölgesi; Adana bölümü, Antalya bölümünden oluşur.

Adana bölümü: ovalar Antalya bölümünden daha geniştir. Bundan dolayı tarım gelirleri fazladır. Çukurova’ya yaz mevsiminde diğer bölgelerden geçici tarım işçileri gelmektedir. Bölge nüfusunun 2/3’si bu bölümdedir. Dolayısıyla nüfus yoğunluğu ve kentleşme oranı yüksektir. Taşeli platosu nüfus yönünden fakirdir.

Bölümün yeryüzü şekilleri Orta Toroslar, Taşeli platosu, Çukurova ve Amik ovasıdır. Çukurova, Seyhan ve Ceyhan ırmaklarının taşıdıkları alüvyonları kıyıdan biriktirmesi sonucu oluşturmuştur. Amik ovası tektonik hareketler sonucu oluşmuştur. Bölümde toprağın verimli ve iklimin uygun olmasından dolayı çok çeşitli tarım ürünleri yetişir. Başlıca tarım ürünleri; pamuk, yer fıstığı, soya fasulyesi, mısır, turunçgiller, susam, zeytin, muz, buğday, turfanda sebze, seracılık ve çiçekçiliktir.

img19

Torosların engebeli arazisinde kıl keçisi beslenir. Bölümün en gelişmiş illeri Adana ve Mersindir. Önemli sanayi kuruluşları; Mersin (Ataş petrol rafinerisi), İskenderun (demir çelik), Adana (bitkisel yağ, makarna, sigara, kimya, boya, cam deterjan, plastik, tarımsal aletler, pamuklu dokuma, iplik, inşaat makineleri). Endüstri ticaret, ulaştırma gelirleri Antalya bölümünden fazladır. Sanayi, ticaret, ulaştırma ve sermaye merkezi olan Adana aynı zamanda Türkiye’nin en önemli tarım alanlarından biridir.

Antalya bölümü: Ovalar daha az ve karstik özelliktedir. Tarım gelirleri Adana bölümünden azdır. Kalkerli arazi, seracılık ve göller Türkiye’de en fazla su bölümdedir. Turizm gelirleri çok yüksektir. Sanayi, ticaret ve ulaştırma gelirleri ile nüfus yoğunluğu Adana bölümünden azdır. Dağların kıyıya daha yakın olmasından dolayı yağışlar daha fazladır. Karstik arazinin yoğun olduğu Teke Yöresi buradadır.

assos

Yöredeki ovalar karstik oluşumludur. Bunların başlıcaları: Elmalı, Acıpayan, Tefenni, Korkuteli ve Kestel’dir. Bölümün ekonomi turizm ve tarıma dayalıdır. Halkın başlıca gelir kaynağı turfanda sebze meyve, çiçekçilik, turunçgil, muz, pamuk, yer fıstığı, susam, Göller Yöresinde; tahıl, şeker pancarı, gül, haşhaş ve anasondur. Arazinin engebeli olmasından dolayı hayvancılık faaliyetleri arasında daha çok kıl keçisi yetiştiriciliği ve arıcılık vardır.

Bölümün yer altı kaynakları; krom-Fethiye, kükürt-Keçiborlu, alüminyum-Seydişehir ve Akseki’de bulunur. Antalya bölümünün başlıca sanayi tesisleri: Seydişehir-Alüminyum, Dalaman-kağıt, Antalya-ferrokrom, Keçiborlu-kükürt, Burdur-şeker, Isparta-Çimento, gül, yağ, halı, kereste tesisleri bulunur.

Antalya bölümündeki Göller Yöresi; Isparta ve Burdur’un yer aldığı bu yörede tektonik ve karstik oluşumlu çok sayıda göl bulunmaktadır. Türkiye’nin 3 büyük kapalı havzası bu yörededir. İklim karasaldır. Gül, haşhaş, şeker pancarı, anason ve buğday yetiştirilen önemli ürünlerdir. Taşeli platosu kalkerli bir yapıya sahip olduğu için Türkiye’nin en büyük karstik alanıdır.

image001

1050 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım