Hoşgeldiniz  

Akdeniz Bölgesi’nin Akarsuları ve Gölleri Nelerdir?

admin | 10 Mayıs 2016 | Coğrafya, Genel

Akdeniz Bölgesi’ndeki akarsular düzensiz rejime sahiptir. Akarsu rejiminin düzensiz olmasında çeşitli faktörlerin etkisi vardır. Bölgede etkili olan Akdeniz ikliminde yağışların çoğu kış aylarında görülür. Yaz ayları ise çok sıcak ve kurak geçer. Bunun sonucu olarak akarsular kışın kabarır, yazın ise kuruyacak hale gelir.

Bölgede karstik yeryüzü şekillerinin geniş yer tuttuğu görülür. Bunun sonucu olarak yağışlı mevsimlerde suyun bir kısmı yer altına sızarak akarsuların fazla kabarmasını önler. Yazın ise yer altı suyunun akarsuya karışarak su seviyesinin alçalmasını az da olsa engellemektedir. Örneğin; Düden ve Manavgat çayıdır.

7191

Akdeniz bölgesinin önemli akarsuları;

Seyhan: Bölgenin en büyük nehridir. Zamantı, Çakıl Suyu, Gürgün Suyu kollarının birleşmesiyle meydana gelir. Üzerinde Seyhan Barajı kurulmuştur. Uzunluğu 560 km’dir.

Ceyhan: Elbistan civarında kolların birleşmesiyle meydana gelir. Güneye doğru akıp, Kandilli yakınlarında Adana ovasına girer. İskenderun Körfezi’nin batısında Akdeniz’e dökülür. Uzunluğu 509 km’dir.

Göksu: Batı Toroslar’ın, İç Anadolu’ya bakan yamaçlardan doğar. Silifke yakınlarında Akdeniz’e dökülür. 308 km dir.

Asi: Lübnan topraklarından doğar. Suriye’den geçtikten sonra Türkiye topraklarına girer. Samandağı yakınlarında Akdeniz’e dökülür. Uzunluğu 308 km dir.

manavgat

Aksu: Isparta topraklarından doğar. Antalya Körfezinde Akdeniz’e dökülür. Uzunluğu 162 km dir.

Diğer önemli akarsular: Manavgat, Köprü Çayı, Eşen ve Dalaman Çayı.

Akdeniz Bölgesi Gölleri: Bölge göl bakımından zengindir. Batısında tektonik ve karstik etkenlerle oluşan göllerin yer aldığı Göller Yöresi’nde bulunur. Beyşehir, Eğirdir, Burdur, Acıgöl(tektonik), Suğla, Salda, Elmalı ve Kovada(karstik), Köyceğiz(alüvyon set) önemli göllerdir. Eğirdir gölü tatlı su gölüdür. Bunun nedeni fazla sularını yer altından Aksu’ya ve dolayısıyla Akdeniz’e boşaltmasıdır. Bu göllerden Suğla gölü zaman zaman kuruyacak derecede su kaybına uğrar.

1512 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım