Hoşgeldiniz  

Akdeniz Bölgesi İklim-Bitki Örtüsü ve Nüfus-Yerleşmesi!!!

admin | 10 Mayıs 2016 | Coğrafya, Genel

Akdeniz bölgesi kıyı şeridi boyunca tipik Akdeniz iklimi görülür. Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlıdır. Kıyıdan iç kesimlere doğru gidildikçe Akdeniz ikliminden karasal iklime geçiş özellikleri görülür. Yaz ayları sıcak ve kurak geçer (Basınç merkezlerinin etkisi neden olmaktadır). Buharlaşma fazladır. Yaz aylarının kurak geçmesi Akdeniz kıyılarının yazın dinamik yüksek basınçların etkisine girmesinden kaynaklanır.

Türkiye’de kış mevsiminin en sıcak ve en kısa geçtiği yer Akdeniz kıyılarıdır. En fazla yağış kışın düşer. Bu yağışlar cepheseldir. Bunda; enlem, deniz yakınlığı ve Torosların iç kesimden gelen soğuk hava kütlelerini engellemesi etkilidir. Bölgede yaz ayları sıcak ve kurak geçer. Bu durum orman altı bitkilerinin kurumasına neden olduğundan orman yangınları çok sık meydana gelir.

images

Ortalama yağış 700-800 mm civarındadır. Yağış rejimi düzensizdir. Kış mevsiminin sıcak geçmesi seracılık faaliyetlerini arttırmıştır. Sıcaklığın yüksek olması ve kış aylarında don olaylarının görülmemesi turunçgil ve muz gibi tarım ürünlerinin yetiştirilmesine imkan vermektedir. Yaz mevsiminin sıcak ve kurak geçmesine bağlı olarak; tarımda sulama problemleri yaşamaktadır, deniz turizm gelişmiştir, orman yangınları artmıştır. Akdeniz bölgesinin doğal bitki örtüsü makidir. Yüksek yamaçlarda ormanlar bulunur. Daha yükseklerde dağ çayırları yer alır. Orman bakımından Karadeniz’den sonra ikinci sıradadır.

Akdeniz-Bölgesi-yüzölçümü-iklimi-bitki-örtüsü

Akdeniz Bölgesi Nüfus ve Yerleşmesi;

Nüfusun bölge içerisine dağılışı son derece düzensizdir. Nüfus kıyıda yoğunlaşmıştır. Adana, İskenderun ve Antalya körfezlerinin çevreleri yoğun nüfuslu iken Teke ve Taşeli yarımadaları ile Torosların yüksek kesimleri ve Göller Yöresi en tenha yerlerdir. Nüfusu 2007 yılı sayımına göre 9 milyondur. Nüfus yoğunluğu km2’ye 73 kişidir. Nüfus yoğunluğu Türkiye ortalamasının altındadır. Adana bölümündeki Çukurova pamuk tarımı nedeniyle mevsimlik göç alır. Bölge nüfusunun %70’i Adana bölümüne toplanmıştır. Nüfusun hızla artmasında; turizm, endüstri ve tarımın gelişmesi etkilidir.

921 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım