Hoşgeldiniz  

Akciğer Kanseri Nedir? Nedenleri Nelerdir? Ne Sıklıkla Ortaya Çıkar?

admin | 01 Nisan 2015 | Genel, Sağlık

 

Akciğer göğüs boşluğumuzda bulunan koni şeklindeki süngerimsi bir çift organdır. Karbondioksiti vücuttan atar ve oksijenin vücutta dolaşımını sağlar. Akciğer; bronş, Alveol, akkan ve kan damarlarından oluşmaktadır. Akciğerde kötü huylu hücrelerin bulunması sonucu akciğer kanseri oluşmaya başlar.

Akciğer kanseri en çok erkeklerde görülen ve kalp hastalıklardan sonra 2. Sırada en fazla ölüm oranı olan hastalıktır. Başlıca nedeni ise sigaradır. Öyleki akciğer kanserinin %80-90 tek başına sigaraya bağlanabilir. Sigara içme süresi, başlama yaşı, içilen sigaranın tipi kanserin durumunu etkilemektedir. Diğer akciğer kanseri nedenleri ise pasif sigara ortamı yani dumanaltı ortamı da denilebilir. Ayrıca aile de kanser vakası görülmesi halinde bu risk artmaktadır.

Akciğer kanserinin tek nedeni sigara ya da genetik değildir. Bazı toz maddeleri de akciğer kanserine neden olmaktadır. Bunlardan en önemlisi asbestos denen tozlarla uğraşan işçiler ile çeşitli kimyasal maddelerle çalışan, akciğer hastalığı geçiren, akciğer nedbe dokusu gelişen kişilerde de akciğer kanseri riski yüksektir.

Beslenme düzeni bozuklukları, motorlu taşılara ait eksoz dumanları, fabrika bacalarına bağlı hava kirliliği, evlerde kullanılan odun-kömürün yanlış kullanılması, coğrafi konum da akciğer kanserini etkileyen faktörler arasındadır.

Dünyada akciğer kanseri en çok erkeklerde görülürken, kadınlarda meme kanserinden sonra görülen ikinci kanser çeşididir. Ancak son dönemlerde kadınların da erkekler kadar sigara tüketmesi nedeniyle ileri ki yıllarda akciğer kanserinin kadınlarda birinci sıraya yükseleceği düşünülmektedir.

Akciğer kanserinin ülkemizdeki dağılımına bakıldığında; Ege bölgesinde %39,5, Marmara bölgesinde %26,9, Doğu Anadolu Bölgesi’nde %26,1, Güneydoğu Anadolu bölgesinde %18,2, Akdeniz Bölgesinde %18,1, İç Anadolu bölgesinde %16,6 oranında görülmektedir.

1106 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım