Hoşgeldiniz  

Akbabanın Türleri ve Bu Türlerin Özellikleri Nelerdir?

admin | 03 Ocak 2016 | Genel, Hayvanlar Alemi

Akbabalar; eski ve yeni dünya akbabaları diye ikiye ayrılır. Eskidünya akbabaları; sakallı akbaba, kızıl akbaba, rahip akbaba, leş akbabadır.

Yenidünya akbabaları; hindi akbaba, tepeli akbaba ve Akbaba Kralından oluşmaktadır. Bu akbaba türlerini teker teker ele alacak olursak;

2604328-kizil-akbaba

Kızıl Akbaba: 1 metre boya sahiptir, kanatlarının eni 260 cm kadardır. Yuvaları sarp kayalıklarda olur ve yumurtaları beyazdır. Gagası uzun ve incedir. Boynu; uzun ve beyaz kıllarla kaplıdır. Boynundaki yakalık ve ense tüyleri gençlikte uzun, kıvırcık ve koyu kahverengidir. Yaşlanınca tüyleri beyaz ya da sırımtırak bir renk alır. Vücudu örten tüyler kızıl kahverengidir, alt tarafları daha koyudur. Kanat tüylerinin uçları beyazdır. Orta ve Güney Avrupa’da Balkan yarımadasında, Türkiye’de, Kuzeydoğu Afrika’da ve batı Asya’da toplu halde yaşarlar. Son derece öfkeli ve kinci hayvanlardır. Gagalarıyla leşlerin karnını delerek iç organlarını yerler. Hasta ve zayıf hayvanlara da saldırırlar.

10275SAKALLI_AKBABALARIN_BESLENMELERI

Sakallı Akbaba: 120 cm boyu vardır. 3 metreye kadar açılmış kanatlarının eni ulaşabilir. Sakallı akbaba adını gagasının altındaki uzun ve sert kıllardan alır. Vücudunun üst kısmı grimsi kahverengi olup üzeri beyaz lekelidir. Vücudunun alt kısımları ise yer yer kızıla çalar beyazdır. Kuyruğu kama biçimindedir. Sakallı akbaba kemik iliğine düşkündür. Kemiği çok yükseklerden kayalar üzerine bırakarak içindeki iliğini çıkartır. Yaban keçilerini de öldürüp yiyebilirler. Afrika ve Asya’da yaşarlar.

akbaba04

Leş Akbaba: diğer adı Firavun tavuğudur. Boyu 70 cm, açılan kanatları 160 cm bulur. Boynunun arkasındaki tüyleri uzundur. Sarp kayalar ve eski binalar üzerinde yuva yaparlar. 1 veya 2 yumurta yumurtlarlar. Yüzü ve başı çıplaktır. Boyun ve göğsün ön kısmı koyu sarı renktedir. Gaganın ucu mavimtırak siyah, geri kısmı ise turuncudur. Kanatların uç kısmı siyahtır. Güney Avrupa’da göçücü kuş olarak yaşar. Asıl vatanı Afrika, Batı ve Güney Asyadır. Türkiye’de de bulunur. Toplu yaşarlar, insan pislikleri ve leşleri ile beslenirler. Ara sıra küçük memelileri ve kuşları yakalarlar.

images

Rahip Akbaba: 166 cm boyunda, açılmış kanatlarının eni 2 ile 3 metreyi bulur. Yuvasını ağaçlar üzerinde yapar, dişisi bir tane beyaz yumurta yumurtlar.  Avrupa’da yaşayan iri kuştur. Başı kısa ve kıvırcık tüylerle örtülüdür. Boynunun ön kısmı ile ensesi çıplaktır. Yakalığı kısa ve geniş tüylerle kaplıdır. Vucudu koyu kahverengidir. Gözünün etrafında menekşe renginde bir halka vardır. Güney Avrupa’da, Tuna kıyılarında, Türkiye’de, Asya’da, Kuzeydoğu Afrika’da yaşar. Leşlerin etlerini yerler, kemiklerini de yutarlar. Aç kalınca canlı küçük memeli hayvanlara saldırırlar.

Hindi-Akbaba

Hindi Akbaba:75 cm boya sahip, açılmış kanatlarının eni 180 cmdir. Yuva yapmaz, iki benekli yumurtasını ağaç kovuğuna, mağaraya ya da sık çalılıkların altına bırakır. Ağırlık olarak 1.200 gramdır. Çıplak ve kırmızı kafası hindininkine benzer. Güney Kanada’ya kadar büyük bir alan içerisinde yaşayabilirler. Yaşam süresi 30 yıldır.

Karga akbaba ya da Kara akbaba: Birleşik Amerikan’nın güneyinde yaygındır. Kalabalık sürüler halinde yaşarlar. Leşle beslenirler.

indir

Tepeli Akbaba: en iri Amerikan akbabalarından biridir. 7500 metre yüksekliğe çıkar. Boyu 1 metre, açılmış kanatlarıyla eni ise 3 medreye ulaşır. Genellikle leşlerle beslenir. Bazen kuzu ve buzağılara saldırır. Yuvasını dağ tepelerindeki kayalıklarda ve mağaralarda yapar. Dişisi iri ve beyaz iki yumurta yumurtlar. Dişi ve erkek sırayla kuluçkaya yatar. Bu kuşlar kanat ve kuyruk tüyleri için avlanırlar.  Başı ve boynu kırmızıdır, vücut tüyleri siyahtır. Erkeğinin başında tarağımsı bir çıkıntı vardır. Boynunun dibinde ise beyaz bir yaka vardır.

images (1)

Akbaba kralı: en parlak renklere sahip akbabadır. Tüyleri saten gibi parlak ve beyazdır. Kanatları ve kuyruğu siyahtır. Çıplak başında sarkık etler yer alır, boyu 80-90 cm kadardır.

914 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım