Hoşgeldiniz  

Akbaba Hangi Tür Hayvandır? Hangi Özelliklere Sahiptir?

admin | 03 Ocak 2016 | Genel, Hayvanlar Alemi

Kuşlar sınıfının kartallar takımının gündüzyırtıcıları alttakım ailesindendir ve omurgalı hayvanlar takımında yer alır. Kartallara göre daha büyüklerdir ve gagaları genellikle baştan daha uzun ya da baş uzunluğundadır.

akbaba2

Alt gaga düz, üst gaganın ucu çengel biçiminde kıvrılır. Çoğunun başı çıplak ve seyrek ince tüylerle kaplıdır. Boyunlarında tüylerden oluşan bir yakalık vardır. Kantaları 240-270 cm uzunluğunda, geniş ve uçları yuvarlaktır. Kuyrukları orta uzunlukta olup yuvarlak ve basamaklıdır.

1960400-sarkik-yanakli-akbaba

Ayakları kuvvetli, parmakları uzun, tırnakları kısa, küt ve kıvrıktır. Dişileri erkeklerden büyüktür. Akbaba genellikle az zeki, ürkek, öfkeli, korkaktır. Sürü halinde yaşarlar.

Uçmaya birkaç hızlı ve yüksek sıçrayışla başladıktan sonra kanatlarını ağır ağır çırparak yükselir. Belli bir yüksekliğe eriştiklerinde kanat çırpmaya gerek olmadan uçmaya devam ederler.

grup_halinde

İyi görme yeteneğine sahiptirler. Yüksek yerlerden bile avlarını fark ederler. Açgözlü kuşlardır, leşle beslenirler, sürüler halinde leşin başına üşüşürler. Bu bakımdan yararlı bir kuş sayılabilirler. Zayıf ve hasta hayvanlara saldırıp gagalarıyla karnını delerek iç organlarını yerler. Madagaskar, Seylan, Malaya adaları ile Avustralya’dan başka bütün bölgelerde, yüksek dağ tepelerinde ya da düzlüklerde yaşarlar. Sayı ve tür bakımından en kalabalık oldukları yer Afrikadır.

cakal_akbaba9h0__20_

Akbabalar yuvalarını sarp ve dik kayalara kurararlar. Yüksek ağaçlar da yuva için uygundur. 1 ya da 2 yumurta yaparlar. Yumurtaları beyaz veya yeşilimsi sarı ve koyu renklidir. Dişi ve erkek nöbetleşe kuluçkaya yatarlar. Yavru yumurtadan çıktıktan birkaç ay sonra uçabilir.

1389 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım