Hoşgeldiniz  

Ak Balinalar Ne Tür Balıklardır ve Özellikleri Nelerdir?

admin | 03 Ocak 2016 | Genel, Hayvanlar Alemi

Küçükyüzgeçli yunusbalığıgiller familyasından bir memeli türüdür. Balinalar takımında yer alır. Latine ismi Delphinapterus leucocephala’dır. Monodon monoceros türü ile akrabadır. Büyüklüğü ise bu tür ile hemen hemen aynı olup 5 metreye kadar ulaşır.

ak-balina

Kutup bölgelerinde yaşar. Sırt yüzgeçleri yoktur, boyunları hareketli ve çıkıntılıdır. Bu özellikleriyle ırmakyunusbalığıgillere benzerler. Ayrıca yüzgeçleri iskeletleri ve orta kulak yapıları da yunus balığına benzer.

8-10 tane alt ve üst çenelerinde diş bulunur. Bu dişlerin yapısı yunus balıklarının sivri uçlu köpek dişlerinin yapısından daha karmaşıktır. Yaşlı ak balinaların renkleri beyazdır. Yavru ak balinalar önce koyu gri renklidir sonradan sarımsı krem halini alır. 4-5 yaşlarında asıl renklerini alırlar. Özellik olarak;

7019077_311959

Renk tamamen beyazdır,

Alın çok çıkık, yuvarlak ve yumuşaktır. Bu nedenle diğer balina türlerinden ayrılır.

Sırt yüzgeci yerine anotomik bölgede çıkıntı vardır. Böylece buz altı ortamlara uyum ya da olası bir ısı korama yolu olarak gelişmiş bir uzuvdur sırt çıkıntısı.

Boyun omurları birbirine kaynamamıştır ve bu nedenle başını yanlara ve yukarı-aşığı kısmen oynatabilir.

Kısa ve geniş göğüs yüzgeçleri neredeyse kare şeklindedir.

Beyaz balinanın gövdesi yumuşaktır ve baş ve kuyruğa doğru incelir. Zaman içerisinde büyüdükçe kuyruk yüzgecide büyür ve gösterişli bir hal alır.

balina-gorunumlu-ucan-dev_413908

Üreme olarak; erkekler 8, dişiler 5 yaşında cinsel olgunluğa ulaşır. Kış ve ilkbahar aryalında çiftleşme gerçekleşir. 15 ay süreyle gebelik gerçekleşir ve tek bir yavru doğumu olur. Emzirme dönemi yaklaşık 2 yıldır. Sürüler halinde gezerler.

ak-balina-resimleri-9-1024x680

Beyaz balinalar 40 yıl yaşayabilirler. Balıkla beslenirler ve yavaş yüzerler. Diğer besin alanları ahtapot, mürekkep balığı, kafadan bacaklılar, yengeç, karides ve kabuklulardan oluşur.

1781 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım