Hoşgeldiniz  

Ağız Kokusundan Kurtulma Yolları!!!

admin | 16 Mayıs 2015 | Genel, Sağlık

 

Her sabah kalktığınızda ağzınızdan kötü kokular geliyorsa, engelleyemediğin ağız kokusu  probleminiz varsa işte yapmanız gereken bazı pratik bilgiler.

Ağız kokusu ağız kuruluğu sonucu da oluşabilir, bu nedenle bol bol su için,

Dişlerinizi düzenli olarak fırçalamayı ihmal etmeyin. Böylece bakteri plakları ve yiyecek artıklarını temizleyerek daha temiz bir ağza sahip olursunuz.

Diş ipi de ağız sağlığının vazgeçilmez unsurlarından biridir. Diş aralarında kalan yiyecek maddeleri zamanla koku oluşumuna neden olur. Bu nedenle diş ipi kullanmayı ihmal etmeyin.

Yoğurt ve süt ürünlerinde fazlaca bulunan probakteriyel bulunmaktadır. Bu ürünleri düzenli olarak tüketin. Çünkü  yoğurt ve süt içerisindeki maddelerde ağız kokusunun oluşması engellemektedir.

Hepimiz çoğu zaman kahvaltı yapmadan işe gideriz. Aslında ağız kokusu açlıkla yakından ilgilidir. Bu nedenle kahvaltı etmeden evden çıkmayın ve günlük yaşamınızda sık sık ve azar azar tüketime devam edin.

Gün içerisinde çeşitli bitki çayları tüketin. Karanfil, yeşilçay, adaçayı, ıhlamur, kuşburnu vs.

Eski türk geleneklerinde de kullanılan karanfil hem ağzı ve dişi korurken hem de kokuyu gidermek için önemli bir bitkidir. Birçok konuda sağlımıza iyi gelen karanfil ağız içi mikroplar da dahil olmak üzere vücudumuza pek çok yararı vardır.

Diş macunu seçerken çinkolu diş macunlarını seçin, aynı şeyi sakız tercihinizde de yapın. Böylece hem dişlerinizi güçlendirmiş olur hem de ağız sağlığınızı korursunuz.

Sadece ağzımız değil aynı zamanda dilimizde kokuya neden olur, bu nedenle dişlerimizi fırçalarken dilimizin üzerinde bulunan katmanı yok etmek için dilimizi de fırçalamamız gerekmektedir. Böylece orda oluşan artıklardan ve kötü bakterilerden kurtulmuş oluruz.

Son dönemde en çok kullandığımız ağız kokusu giderici etmenlerden biri de gargaralar. Gargara alırken dikkat edilmesi gereken en büyük etken alkolsüz olmasıdır. Mümkünse gargaranızı alkolsüz alın.

Ağız içerisinde bulunan kron-köprüler, kaplamalar, dolgular ve çürükler de ağız kokusuna neden olmaktadır. Bu nedenle ağız ve diş sağlığınız açısından diş hekimine gitmeyi ihmal etmeyin. Diş bakımınızı düzenli olarak yaptırın.

Kullandığınız diş fırçasının sertliğine dikkat edin. Yumuşak diş fırçası yerine orta sertlikte diş fırçası kullanmaya dikkat edin.

951 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım