Hoşgeldiniz  

Agamagiller Nedir? Özellikleri Nelerdir?

admin | 16 Aralık 2015 | Genel, Hayvanlar Alemi

 

Agamagiller omurgalı hayvanlardan, sürüngenler sınıfının kertenkeleler alttakımının bir familyasıdır. Dış yapılarında görülen değişikliklerle diğer kentenkelelerden ayrılırlar. Dişleri köklerinden çene çıkıntısının üst bölümüne bağlıdır. Dil kısa, kalın ve biraz çatallıdır. Orta irilikteki kertenkelelere oranla daha küçüktürler. Tırnakları daha güçlüdür.

images (2)

Yerde, kayaların üzerinde ya da ağaçlarda yaşarlar. Vücut üyeleri tam olarak gelişmiştir. Pulsu derinin üzeri, özellikle baş ve kuyruk bölümlerinde dikenlidir. Yani sırt taraklıdır. Kuyruk serbest olarak hareket etmez, sıcaklığa ve başka etkenlere bağlı olarak renk değiştrime yeteneği oldukça gelişmiştir. Agamanların çoğu, böcekler ve öteki küçük omurgasız hayvanlarla beslenirler. Geri kanlar otçul, pek az bir bölümü ise hem otçul hem etçildir. Phrynocephalus ve Cophotis cinslerinin kimi türleri dışında hemen bütün agamalar, yumurtlayarak ürerler.

Agamagillerin yaklaşık olarak 35 cinsi ve bunlara bağlı 300 türü vardır. Bunlar Asya’nın güney bölgelerinden Afrika’ya ve Çinhindi yarımdasından da Avustralya’ya yayılmıştır.

Kurbağabaşlı agamaların pek çok türü orta ve güney Afrika’daki çöl ve yarı çöl bölgelerde yaşarlar. Bu küçük hayvanlar, baş ve sırt renkleri çok göze çarpıcı olmakla birlikte içinde bulundukları çevreye çok kolay uyarlar. Hareket biçimleri de çöl ortamına çok uygundur. Yassı gövdelerini iki yana kıvırarak kolayca kuma gömülürler.

Çinhindi yarımdasında bulunan uçarşeytanlar ağaçta yaşayan küçük agamanlardır. Beş ya da altı çift kaburga tarafından desteklenen gövdenin her iki yanında açılabilir nitelikte deri kanatlar vardır. Bu kanatsı deri, paraşüt işlevi görerek hayvanın bir ağaçtan ötekine kaymasını sağlar.

OSKEB-00000594-001-FB

Üçgenbaşlı agamalar ağaçta yaşayan agamanlardan daha iridirler. Calotes takımının ağaçta yaşayan türleri Asya’da yaygındır. Ağaçta yaşayan agamanların gövdesi her iki yanda hafifçe yassıdır. Kanemici agama adını çiftleşme öncesinde ve kavga sırasında başında görülen kırmızı renkten almıştır. Hayvan giriştiği kavgayı kaybedeceğini anlayıp kaçmaya hazırlanınca kırmızı renk kahverengi hal alır.

828 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım