Hoşgeldiniz  

Ağaç Güvercini Nedir? Özellikleri Nelerdir?

admin | 16 Aralık 2015 | Genel, Hayvanlar Alemi

Ağaç güvercini omurgalı hayvanlar sınıfından kuşların karinalılar bölümünden, yağmur kuşları takımının güvercinler alttakımının güvercingiller ailesinden bir kuş türüdür. Columba palumbus Latince ismidir.

agac-dalina-takilan-guvercin-cirpina-cirpina--3862239_o

Evcil güvercinden daha iridir. 40 cm varan uzunluğa ulaşabilir. Mavimsi gri renkli olup göğsü pembe, bel kısmı krem renklidir. Kanatlarının ortasından beyaz birer şerit geçer, kuş uçarken bu şerit belirgin şekilde ortaya çıkar.

Boynunun iki yanında etrafı pembemsi mor veya yeşil şeritlerle çevrilidir. Bacakları kısa ayakları kızılımsı mordur.

Besinin çok çeşitli olması yaşabilmesini kolaylaştırmaktadır. Tohum ve meyveler tomurcuklar, yapraklar gibi bitkisel besinlerin yanı sıra solucan ve tırtıl gibi küçük omurgasızlarla da beslenirler. Ağaç dallarının ya da çalıların arasında düz tabanlı yuvalar yaparlar. Bu yuvalar genellikle insanların ulaşamayacağı bir yerde olmakla birlikte bazen de yere çok yakın olabilir. Şehirlerde çatıların kenarlarına yuva yaparlar.

egypt-1058893_960_720

Ağaç güvercini genellikle iki beyaz yumurta yumurtlar. Kuluçka süresi 16 gündür, hem ana hem de baba sırayla kuluçkaya yatarlar. Üreme mevsimi haziranın ilk yarısından eylüle kadar sürerse de yılın öteki aylarında da üreme görülür. 1 yılda 3 kez yumurtlayabilirler. Bazıları göç yapabilmektedirler.

642 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım