Hoşgeldiniz  

Aerodinamik Biliminin Kuruluşu!

admin | 31 Aralık 2021 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Genel, Teknoloji

İnsanlar için uçmak hep imrenilen ancak yapılamayan bir şeydi. Hatta o kadar önemli olmuştur ki bin yıldır bunun üzerinde düşünülmekteydi. Ancak buna rağmen insanlar genelde sadece kuşları taklit etmeyi düşünebilmişlerdi. Yunan miti Daedalus’da balmumu içine tüyler saplayarak bir iskelet kuran ve bu kolla da kuş gibi hareket eden efsanevi mucitten bahsedilir.

Bizim için her ne kadar uçma konusu denilince akla Hazarfen Ahmet Çelebi gelse de hristiyanların gözende cisimleri gerçekten havada tutabilecek ilkeleri anlayan ilk insan İngiliz Bilim Adamı George Cayley (1773-1857) idi. Hava için uygun yüzeyleri sağlayan sabit kanatları, dönmeyi ve fren yapmayı sağlayan kontrol yüzeylerine sahip kuyrukları ve itici mekanizmaları bulunan uçan aygıtları gözünde canlandırdı. Bütün bunları da 1809’da çıkmaya başlayan yayınlarda anlattı.

Böylece aerodinamik bilimini kurdu. Zamanın teknolojisi bu türden aygıtların yapılmasına olanak vermediği halde, bir yüzyıl sonra bu teknoloji geldiğinde Cayley’in saptadığı gereksinimlere uygun olduğu görüldü.

14 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım