Hoşgeldiniz  

Ücretsiz Avukat Tutma: Adli Yardım Bürosu ve Temsilcilikleri Nerededir ve Nasıl Başvurulur?

admin | 30 Temmuz 2017 | Genel, Hukuk

HER BARO MERKEZİNDE, BARO YÖNETİM KURULU TARAFINDAN BELİRLENECEK YETERLİ SAYIDA AVUKATTAN OLUŞAN BİR ADLİ YARDIM BÜROSU KURULUR. BUNLARI EN ÇOK BULUNDUĞUNUZ İLİN ADLİYELERİNDE YA DA BARO BAŞKANLIKLARINDA BULABİLİRSİNİZ.

AYRICA ŞARTLARINIZ TUTMASI DAHİLİNDE ATANAN AVUKATIN, DAVANIZLA İLGİLİ GEREKLİ İŞLEMLERİ YAPMAKLA YÜKÜMLÜDÜR. ÜCRET TARİFESİ BARO BAŞKANLIĞINCA BELİRLENDİĞİNDEN VE ÖDEMELER BARO BAŞKANLIĞINCA YAPILDIĞINDAN AYRICA SİZDEN ÜCRET TALEP EDEMEZ. 

Türkiye Barolar Birliğinin Yönetmeliğine bakıldığında;

Adli Yardım Bürosu ve Temsilcisi

Her baro merkezinde, baro yönetim kurulu tarafından belirlenip görevlendirilecek, yeterli sayıda avukattan oluşan bir adli yardım bürosu kurulur. Baro yönetim kurulu ayrıca, baro merkezi dışında, avukat sayısı beşten fazla olan her yargı çevresinde bir avukatı, adli yardım bürosu temsilcisi olarak görevlendirebilir. Gerektiğinde, yeteri kadar temsilci yardımcısı da görevlendirilir.

Adli yardım bürosu ve temsilcileri, 19/3/1969 tarihli ve 1136 sayılı Avukatlık Kanununda öngörülen görevler ile baro yönetim kurullarının Avukatlık Kanunu ve Yönetmelikler çerçevesinde vereceği görevleri yerine getirirler.

Adli yardım bürosu ve temsilcileri, işlerini adli yardımdan sorumlu baro yönetim kurulu üyesinin sorumluluğunda ve denetiminde yürütürler.

Adli yardım bürosu ve temsilcilerine, hizmetin yürütülebilmesi için adli yardım ödeneğinden karşılanmak üzere yeterli mekan, büro donanımı ve personel sağlanır.

Barolar, avukat stajyerlerine, adli yardım bürosu ve temsilciliklerinde eğitim amacıyla geçici süreli görevler verebilirler.

ADLİ YARDIM HİZMETİN GÖRÜLECEĞİ ADLİ YARDIM BÜROSU VEYA TEMSİLCİLİKLERİNE YAPILIR. 

Adli Yardım İstemi

Adli yardım istemi, hizmetin görüleceği yer adli yardım bürosuna ve temsilciliklerine yapılır. Başvurularda, adli yardım başvuru formu doldurulur ve adli yardım esas defterine kaydedilir.

Adli yardım bürosu ve temsilcilikleri, istem sahibinden gerekli bilgi ve belgeleri ister, istemin haklılığı konusunda uygun bulacağı araştırmayı yapar, gerektiğinde karar verir. Bu araştırmada, kamu ve özel kurum ve kuruluşları, adli yardım bürosuna ve temsilciliklerine yardımcı olurlar.

Adli yardım isteminin reddi halinde istemde bulunan; tebliğden itibaren on gün içinde yazılı veya sözlü olarak baro başkanına başvurabilir. Baro başkanı yedi gün içinde karar verir, bu karar kesindir. Süresinde karar verilmediği taktirde talep ret edilmiş sayılır.

Adli yardım görevi serbest çalışan avukatlara eşitlik ilkesi esaslarına göre verilir.

Kaynak: Türkiye Barolar Birliği Adli Yardım Yönetmeliği,

398 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım