Hoşgeldiniz  

Adet Gecikmesinin Nedenleri Nelerdir? Adet Gecikmesine Yönelik Çözüm Yolları Nelerdir?

admin | 12 Ocak 2015 | Genel, Kadınca, Sağlık

Aslında uzmanlara göre iki ay üst üste adet gecikmesi yaşanıyorsa normaldir. Fakat söz konusu zaman diliminde uzama görülüyorsa hekime başvurulması gerekmektedir. Normal adet döngüsünü 21-35 gün arası bir süreyi kapsar. Eğer normal değerler arasında olması gereken adet döngüsü 35 günü aşarsa adet gecikmesi oluşur. Adet geciktiğinde ilk akla gelen her ne kadar hamilelik ise de bu her zaman böyle olacağı anlamına gelmez. Böyle durumunuz yoksa ve adet gecikmesi yaşıyorsanız  bazı hastalıkların ya da sorunların belirtisi olabilmektedir.

Üreme organlarındaki hastalıklar, aşırı kilo alma ya da verme, ağır egzersiz, hormonal etkenler ve yoğun stres adet gecikmesinin diğer etmenleridir. Bunların dışında ayrıca yumurta gelişiminde önemli bir görev üstlenen folikülün çatlamaması da yer almaktadır.

Adet Gecikmesinin Nedenleri;

Yoğun stres: stres nedeniyle vücutta hissedilen gerginlik adet düzenini etkiler.

Hastalıklar: nezle, grip gibi hastalıkların yaşanması halinde bile hormonlar etkilenebilir.

Günlük yaşantıda yapılan değişikler: günlük yaşantımızda gerçekleşen değişiklikler biyolojik saati etkileyerek adet gecikmesine neden olabilir.

Kullanılan ilaçlar: devamlı kullanılan ilaçlar da adet gecikmesinin diğer nedenleri arasındadır. Çünkü bazı ilaçlar yan etki yaparak hormonları etkilemektedir.

Fazla kilolu olmak: vücuttaki fazla yağ oranı hormonal olarak vücudu etkileyerek düzensizlik yapabilmektedir. Kilo dengelendiğinde vücut eski normal adet döngüsüne geri döner.

Fazla zayıf olmak: fazla zayıf olmak da hormonsal açıdan sağlıksız bir bünye oluşturmaktadır. Aynı şekilde kilo normal seviyeye döndüğünde adet süreci de eski haline geri döner.

Geçiş Dönemleri ve Menepoz Dönemleri: bu dönemlerde adet gecikmesi yaşanmaktadır.

Bazı rahim hastalıkları: bazı rahim hastalıkları da adet gecikmesine neden olabilmektedir. Örneğin yumurtada oluşabilecek endometriozis kistler ve yine oluşabilecek iyi ve kötü huylu tümörler adet gecikmesine neden olabilmektedir.

Tiroid bezi sorunu: tiroid bezinin az çalışması ya da çok çalışması da adet düzensizliği yapabilir.

Polikistik over sentromu ve süt hormonu: bu iki unsur da en sık görülen salgı bozuklukları arasında yer almaktadır.

Adet Gecikmesi Sorununa Alınacak Önlemler:

2 aydan fazla süreçte adet gecikmesi yaşanıyorsa mutlaka doktora gidilmelidir. Doktorunuz size sorunun ne olduğu konusunda yardımcı olacaktır. Adet gecikmeleri ve adet düzensizlikleri için hamilelik dışındaki nedenlerde kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından muayene, ultrasonografi gibi yöntemler kullanılır. Ayrıca detaylı hormon profili analizi, kan testleri de önemli veriler oluşturmaktadır. Bazı hastalıklarda ise farklı tahlil yöntemleri, röntgen ve bilgisayarlı tomografi gibi araçlar da kullanılmaktadır. Tüm kontrollerinizi yaptırarak doktorunuzun koyduğu tanı çerçevesinde yardımcı ilaçlar ile adet gecikmesi sorunundan kurtulabilirsiniz.

1266 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım