Hoşgeldiniz  

4G Teknolojisinin Kapısını Aralayan 3G Teknolojisi Nedir?

admin | 15 Mayıs 2015 | Bilim, Genel, Teknoloji

Biz istedik ki 4G teknolojisinin oluşumunu sağlayan ve birçok alanda farklılık yaratan 3G teknolojisini anlatarak; ses, internet, görüntü ve birçok alanda gerçekleştirilen teknolojik olayların asıl oluşum sürecini ortaya koyalım.

3G teknolojisi telefon ve uydu aracılığı ile veri alma veya gönderme sistemidir. 3G teknolojisinde ses veri olarak, eski GPRS sisteminde ses normal olarak gider.

3G teknolojisine kısaca değinirsek; cep telefonunuzdaki internet sayesinde Laptopunuza rahatça bağlanabilir, internete aktif kullanabilir, cep telefonu ile görüntülü görüşebilir ve TV izleyebilirsiniz. 3G teknolojisi ile Android teknolojisinin kullanılması şarttır.

1G sisteminde sadece ses hizmetlerinden yararlanılırken, 2G sistemi sayesinde sayısal sistemler, daha kaliteli ses sistemleri ve SMS gibi hizmetleri sunmaktaydı. 2,5G sistemlerinde ise mobil uygulamalar sayesinde internete erişim imkanı sağlandı ve veriye dayalı hizmet türlerinde artış sağlandı. Ses hizmeti her dönemde sağlandı ancak kalite arttırıldı ve daha hızlı, zengin içerikli veri ileşitimi sağlandı.

3G sisteminde hız artık megabitlerle ifade ediliyor, 2Mbps hızına bir sonraki teknolojiyi oluşturan HSDPA yani High Speed Downlink Packet Access-3,5G yani 14 Mbps veri iletim hızlarına ulaşabiliyor.

Bilginin çok önemli olduğu çağımızda hızdaki bu artış birçok şeyi meteryali elimizin altına kadar getirdi. Artık e-posta, bankacılık hizmetleri, telefon hizmetleri, hızlı internet iletişimi, oyun, canlı radyo ve TV gibi hizmetler 3G mobil teknolojisiyle artık rahatlıkla sağlanmakta.

Bu uygulamadan yararlanmanın tek yolu 3G sistemine uyumlu yani androit sisteme sahip cep telefonları.

3G teknolojisi ile hayatımızda neler değişti kısaca şöyle bir bakalım. İnternet daha hızlı, e-devlet uygulamaları rahatlıkla kullanılabiliyor, uzaktan eğitim, mobil-kütüphane, sağlık hizmetleri, bilimsel laboratuar sonuçlarına erim, dil eğitimi ve birçok alanda ufkumuzu geliştirdiği ve yardımcı olduğu bir gerçek.

Bu sistem sayesinde yaşlı ve engelli bir çok insanın uzaktan gözetimi ve kontrolü ile daha sağlıklı bir eğitim almaları sağlandı.

Sıra geldi 4G teknolojisine yine kendi çapında çığır açan 4G teknolojisini de başka bir yazımızda paylaşacağız. 3G teknolojisinin dünyayı küçülttüğü ve yeni ufuklar açtığı günümüzde 4G teknolojisi birçok alanda yine insanların yardımına koşacak gibi.

867 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım