Hoşgeldiniz  

Türkiye’nin Uçak Düşürme Krizinden Sonra Rusya’ya Karşı Tavrı!!

admin | 11 Aralık 2015 | Dünyadan, Genel, Ülkeler

Rusya’nın aldığı tedbir ve yaptırım kararları, yönelttiği suçlamalar ve Rusya’daki Türk vatandaşlarını da kapsayacak şekilde geliştirdiği orantısız tepkiler karşısında Türkiye daha sakin ve temkinli bir tavır sergilemektedir. Türkiye tarafından yapılan açıklamalarda öncelikle meşru müdafaa hakkı vurgulanmaktadır. Bu noktada hava sahamızın korunmasının bir hak değil görev olduğu, TSK’nın da bu görevi yerine getirdiği şeklinde açıklamalar ön plana çıkmaktadır. Diğer taraftan vurulan uçağın Rusya’ya ait olduğunun bilinmemesinin ortaya böyle bir sonucu çıkardı üzerinde durularak, eylemin düşmanca olmadığının altı çizilmekte, böylece krizin daha fazla büyütülmesinin önüne geçilmeye çalışılmaktadır.

images (1)

DAİŞ ile petrol ticareti yapıldığına, o ve bölgedeki diğer terör örgütlerine silah ve militan temin edildiğine dair Türkiye’ye yöneltilen suçlamalar şiddetle reddedilmekte, Türkiye’nin bu terör örgütleriyle mücadelesindeki kararlık vurgulanmaktadır. Rusya’nın Türkmen bölgesindeki hava saldırılarını yoğunlaştırması karşısında Türkiye bu bölgede DAİŞ’in faaliyet göstermediğini ve hava saldırılarının doğrudan bölgedeki Türkmen varlığına karşı yürütüldüğünü dile getirmeye devam etmektedir.

Türkiye’nin Rus vatandaşları için tehlikeli bir ülke olduğu yönündeki açıklamalar ve Rus turistlerin Türkiye’ye gitmesini önleyici önlemler karşısında Türk üst düzey yetkilileri tarafından Türkiye’nin son derece güvenli bir ülke olduğu ve Rus turistler için ikinci ev niteliği taşıdığı yönünde açıklamalar yapıldı.

Seyahat etme hakkının herkesin en temel hakkı olduğu vurgulandı. Diğer taraftan turizm sektöründe Rus turistlerin yaratacağı açığın İsrail ve İran başta olmak üzere Ortadoğu ülkelerinden gelen turistlerle kapatılabileceğine işaret edildi.

Rus gümrüklerinde Türk mallarına yönelik uygulamalar ve yaptırım kararları karşısında derhal Türk ihracatçılarının zarara uğramasının önüne geçmek için önlem tedbirleri geliştirilmeye başlandı. Bu noktada Orta Asya’ya Türk ürünlerinin geçişi için Azerbaycan’ın kendi gümrüklerinde kolaylık sağlaması, Türkiye’nin düştüğü güç durumu hafifletti.

Rusya’nın yaptırım kararına karşı diğer ülkelere ihracatın artırılması için faaliyete geçildi. Rusya’da Türk vatandaşlarına ve iş adamlarına yönelik insanlık dışı uygulamalar karşısında Türkiye gerilimi arttıracak tepkilerden kaçınmayı tercih etti.

3h_50395047

Rusya’nın aksine bu konuda daha oldun bir tavır sergilenerek iki ülke arasındaki krizin Türkiye’deki Rus vatandaşlarına yansımasına müsaade edilmedi. Böylece propaganda faaliyetleriyle Rus kamuoyunda başlatılan Türk düşmanlığına karşın, Türkiye’ye Ruslara bakış açısının değişmesinin önüne geçildi.

Netice itibariyle Türkiye’nin, Rusya’nın siyasi, ekonomik, kültürel ve askeri alanlarda verdiği orantısız tepkiler karşısında aklıselim hareket ederek gerilimin tırmandırılmasının önüne geçmeye gayret ettiği ve ivedilikle tarafların arasında diplomasi ve diyalog kanallarının işletilmesini arzuladığı gözlemlenmektedir.

Kaynak: http://www.erusam.com/images/dosya/ERUSAM_Analiz_Su24_krizi_tekin_aycan.pdf

812 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım