Hoşgeldiniz  

3500 Yıllık Aspirinin Hikayesi!! Yüzyılın Yeri Doldurulamayan İlacı!!

admin | 13 Ocak 2015 | Bilim, Genel, Sağlık

 

Aspirin her ne kadar tıp tarihinde 108 yıllık bir geçmişe sahip olsa da asıl geçmiş 3500 yıl öncesine dayanmaktadır. Her geçen gün yeni bir hastalığa iyi geldiği belirtilen ve tıp dünyasında şaşkınlık yaratan aspirinin hikayesi bundan 3500 yıl öncesine dayanmaktadır. Yazılı kayıtlara göre MÖ 2. yy romatizma ve sırt ağrısı için kurutulmuş mersin ağacı yapraklarından enfüzyon yapılması suretiyle ağrılara iyi gelmesi nedeniyle tavsiye ediliyordu. Daha sonra Hipokrat ateş ve ağrı için reçetesine söğüt ağacı kabuğundan ekstre edilen suyu yazdı. Bu suda bulunan ve ağrıyı hafifleten madde salisilik asitti. Ortaçağda bu öğreti unutulmaya yüz tuttu ancak halk söğüdü seviyordu. Bitkilere meraklı otacı kadınlar söğütlerin kabuklarını toplar, kaynatır, ağrı ve ateş şikayetleri için kullanırlardı.

Tıp tarihçileri Aspirin’in doğum yılını 1897 yılı olarak belirlemiş olsalar da tarihi olayların seyri göstermektedir ki asıl tarih 3500 yıl öncesine dayanmaktadır.

1763 yılından sonra tekrar Aspirin’in dirilişi gerçekleşti. Bu tarihten sonra söğütten elde edilen salisilik asit etkin maddeli ilaçlar yazıldı hastalara. Ancak tadı acı, yan etkileri ağırdı. Ağrılara iyi geliyor ancak kokusu ve yan etkileri daha da hasta ediyordu.

Bu dertten mustarip biri de Bayer’de çalışan bilim adamı Dr. Felix Hoffmann’in babasıydı. Romatoid artrit (eklemlerin iç yüzlerini etkileyen iltihabi bir hastalık) yüzünden salisilik asitli ilaçlar kullanan baba Hoffmann yatalak olmuştu. Dr. Hoffmann, tıp tarihinin en büyük buluşunu, babasının acılarını dindirmek için yaptı; salisilik asiti, asetilsalisilik asite (ASA) çevirdi. Bayer, iki yıl sonra 20’nci yüzyılın evrensel iksiri olarak adlandırılacak Aspirin’i üretmeye başladı. Aspirin yoksulların satın alacağı kadar ucuz ve kolay bulunan bir ilaç oldu. İnsanları grip salgınlarından korudu. Ağrı kesici deyince akla Aspirin geldi.
Harika ilaç, 1971’e kadar bir sır olarak kaldı. Aspirin’i herkes biliyor ama kimse anlamıyordu; vücuda etkisi hiç bilinmiyordu. Aspirin’in ağrıyı nasıl etkilediğini Prof. John R. Vane buldu. Bu Vane’e Nobel Ödülü ile Sir unvanı kazandırdı.
Tıp bilimi doğal iyileşme sürecini desteklemek ve hastanın ağrısını gidermek için tedavi uygulamaktan oluşmaktaydı. Ateşi düşürmek, iltihabı iyileştirmek ve ağrıyı azaltmak ya da ortadan kaldırmak için prostaglandinlerin üretimini önlemek gerekiyordu.
Aspirin’in yaptığı tam da buydu işte. Bu bulgu, Aspirin üzerine yapılan araştırmaları tetikledi. Bugün yılda 500 Aspirin araştırması yayınlanıyor. Araştırmalar ağrıya ve soğuk algınlığına iyi geldiği bilinen ilacın her geçen gün başka bir etkisini ortaya çıkarıyor.

953 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım