Hoşgeldiniz  

Güneş Sistemimizin Dördüncü Gezegeni Mars’ta Yaşam Var mıdır?

admin | 18 Mayıs 2014 | Coğrafya, Eğitim, Genel

Güneş Sistemimizin Dördüncü Gezegeni Mars’ta Yaşam Var mıdır?

Mars’ın, Güneş’e uzaklığı 228.6 milyon km, yarıçapı Dünya’nın 1/10 kadar, yerçekimi Dünya’nın %40 kadardır. Kutup bölgelerinde buz tabakası mevcuttur. Saatte 160 km esen rüzgarlar görülür. Atmosfer basıncı Dünya’nın %1’i kadardır. Sıcaklık +20 ile -70 arasında değişmektedir. Sıvı halde su bulunamamıştır. Üzerinde limonit denen bir kayaç bulunduğu için dünyadan bakıldığı zaman kızıl renkte görünür. Kızıl gezegen denmesinin nedeni budur. İki uydusu bulunmaktadır. Kraterlerin ağırlıklı olduğu Mars’ta yapılan araştırmalar sonucu engebeli bir yüzeye sahip olduğu, genel olarak yüksek dağlar ve derin vadilerden oluştuğu anlaşılmıştır. Yüzeyin büyük bir kısmı kırmızı tozlar ve kayalarla örtülüdür.

Mars, Güneş sisteminin dördüncü gezegenidir. Mars ismi Eski Roma’daki savaş tanrısı Mars’tan gelmektedir. Yunan mitolojisindeki karşılığı ise Ares’tir. Diğer bir ismi de kızıl gezegendir.

Mars’ın Phobos ve Deimos adında iki uydusu bulunmaktadır. Oluşumları tam olarak bilinmemekle birlikte Mars’ın çekim alanına girmiş asteroitler olarak düşünülmektedirler. Gel-git dönemlerinde tıpkı Dünya ve Ay gibi iki uydunun da tek bir yüzü Mars’a dönüktür. Phobos Mars’ın çevresinde Mars’tan daha hızlı döndüğü için yörüngesi küçülmektedir. İleri dönemlerde Mars’a çarpacağı düşünülmektedir. Buna karşın Deimos Mars’tan yeterince uzak olup, yörüngesi giderek büyümektedir. Karasal özelliklere sahip Mars; yüzey şekilleri olarak Ay’daki kraterler ve Dünya’daki volkanlar, vadiler, çöller ve kutuplarla benzerlik göstermektedir. Olimpus Dağı Mars’ın en büyük dağıdır. En büyük kanyonu Valles Marineris’tir. Mars’ın coğrafi koşulları hariç mevsim durumu da Dünya’ya benzemektedir.

Mars’ın yörüngesinin Dünya’nın yer aldığı kuşağın yarım birim uzağında olması, ince bir atmosfere sahip olması bu gezegende suyun donmasına neden olmaktadır. Ancak gezegenin geçmişinde sıvı su akışı olduğunun anlaşılması yaşam potansiyelinin olduğu ortaya koymuştur. Veriler sonucu Mars’ta bulunan suların yaşam için gerekenden çok tuzlu ve çok asitli olarak tespit edilmiştir.

Mars’ın ince bir atmosfere sahip olması meteorlara ve güneş rüzgarlarına karşı savunmasız bırakmaktadır. Ayrıca suyu sıvı halde tutacak atmosfer basıncı yetersizdir. Bunlara rağmen Mars’ta organizmalar olduğu ve yaşam belirtileri olduğu söylenebilir. Mars toprağında sodyum, potasyum, klorür gibi maddelerin bulunduğu ve bu toprağın yaşamaya gayet elverişli olduğu gözlemlenmiştir. Ancak Mars’ta bulunan morötesi ışınların yoğun olması yaşamı kısıtlamaktadır.

1081 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım