Hoşgeldiniz  

“Gölge Etme Başka İhsan İstemem” Sözünün Sahibi Diyojen Kimdir?

admin | 15 Mayıs 2014 | Eğitim, Genel, Tarih

“Gölge Etme Başka İhsan İstemem” Sözünün Sahibi Diyojen Kimdir?

M.Ö. 412-323 yılları arasında Sinop’ta dünyaya geldi. Kinik felsefesinin öncülerinden biridir. Medeniyetten uzak durmayı seçen Diojen yaşam stili her alanda değiştirerek, sadece bir hayatı tercih etmiştir.

Güzel konuşma ve üstün zekasına herkesi etkileyen Diojen garip davranışları, anormal hal ve hareketlerine rağmen rağmen ölümünden sonra anısına Korintoslular bir köpeğin yaslandığı mermer bir sütun dikmiştir. Sinop’ta 2006 yılında dikilen yanında elinde fener, yanında köpeği ile birlikte tasvir edilen yaklaşık 6 metre uzunluğunda bir Diojen heykeli bulunmaktadır.

Atina’da tanıştığı Sinizm öğretisinin kurucusu Antisthenes kendi felsefe ve öğretisini Diojen’e öğretmiştir. Kinik felsefesinin kurucularından olan Antishenes öğretisi ile erdem ağırlıklı, bağımlılık, tutkulardan uzak, doğaya uygun bir yaşam stilinin benimsenmesini kanıksamıştır. Antisthenes’in bu öğretini benimseyen Diyojen  bir fıçı ve bir çanağa sahip olarak hayatını son derece fakir bir şekilde geçirmiştir.

Aristoteles’in öğrencisi Büyük İskender filozoflara değer vermesiyle bilinirdi. Corint’e geldiğinde Büyük İskender Diyojen’i ziyaret etmiş ve bir isteği olup olmadığını sormuştur. Bu soruya “Gölge etme başka ihsan istemem” cevabını vermiştir Diojen.

Diyojen yoksulluk içinde yaşamasına rağmen herkesin de yoksulluk içerisinde yaşaması gerektiğini düşünmüyordu. Aksine kısıtlı yaşam koşullarında bile mutlu ve bağımsız bir şekilde yaşanabileceğini göstermiştir. Uygarlaşmanın kurallarını ve araçlara bağlı bir yaşam tarzını reddetmiş, yaşamın doğal ve sade olması gerektiğini düşünmüştür. Diyojen’e göre sade yaşam tarzı, tek düzen toplumun görenek ve yasalarını da önemsememek demektir. Diyojen’e göre doğaya aykırı olan ailenin yerini, kadınların ve erkeklerin tek bir eşe bağlı olmadan yaşayacağı, çocukların toplumun ortak sorumluluğu olduğu bir yaşam sitili olması gerekmektedir.

Günümüzde Diojen yaşam stili ve felsefesiyle olduğu kadar adını verdiği Diyojen sendromu ile anılmaktadır. Kendilerine bakmayan ve çevresiyle ilgilenmeyen, çevresiyle teması kesen, yalnız yaşayan, anti-sosyal kişilik kazanmış, kir pas içindeki, dağınık yaşam tarzını benimseyen insanlar için kullanılmaktadır.

2036 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım