Hoşgeldiniz  

27 Mayıs Darbesi Nedir? Nasıl Olmuştur?

admin | 27 Mayıs 2014 | Genel, Tarih

27 Mayıs Darbesi Nedir? Nasıl Olmuştur?

27 Mayıs Darbesi Türkiye Cumhuriyeti tarihinde gerçekleşmiş ilk askeri darbedir. 27 Mayıs 1960 yılında gerçekleştirilen darbe 27 Mayıs Askeri Müdahalesi ya da 27 Mayıs ihtilali olarak da bilinmektedir.

Askeri güçler tarafından yapılan darbe emir komuta hiyararşisi içerisinde yapılmamıştır. 37 düşük rütbeli subayın planları ile oluşmuştur. Düşük rütbeli bu subaylar ellerindeki askerle önce ordudaki komuta kademesini etkisiz hale getirmiş, sonra cumhurbaşkanı ve hükümet üyelerini tutuklayarak, ordudan 235 general ve 3500 civarında subayı emekliye sevk etmiş, 147 öğretim görevlisini görevden almış, bazı üniversiteler kapatmış, 520 hakim ve savcıyı görevden alarak yargıyı kontrol altına almışlardır.

Darbe sonrası; darbeyi planlayan 37 düşük rütbeli subayın oluşturduğu Milli Birlik Komitesi ülke yönetimini üstlenmiştir. Darbeden haberi olmayan emekli Organeral Cemal Gürsel Milli Birlik Komitesi’nin başına geçirilmiştir.

1950 yılında iktidara gelen Demokrat Parti’nin, ülkeyi baskıcı bir rejimle yönettiği ve kardeş kavgasına neden olduğu gerekçesi ile Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde bir grup subay, 27 Mayıs 1960 sabahı ülke yönetimine el koymuştur. Milli Birlik Komitesi bu ihtilal ile Anayasayı ve TBMM’ni feshetti, siyasi faaliyetleri askıya aldı.

Cumhurbaşkanı Celal Bayar, Başbakan Adnan Menderes başta olmak üzere birçok Demokrat Partili tutuklandı. Tutuklananlar arasında İstiklal savaşı kahramanı Ali Fuat Paşa, Kore gazisi Tahsin Yazıcı ve eski Genel Kurmay Başkanı sonradan DP’den milletvekili olan Mehmet Nuri Yamut da vardır.

Bu darbenin diğer darbelerden farkı Türk Silahlı Kuvvetleri emir komuta zinciri içerisinde yapılmamasıdır. Öyle ki dönemin Genelkurmay Başkanı da yönetimi ele geçiren askerler tarafından tutuklanmıştır.

825 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım