Hoşgeldiniz  

2. Bölüm: Balıkların Genel Özellikleri!!!!

admin | 26 Mart 2017 | Biyoloji, Genel, Hayvanlar Alemi

Balıklar yüzgeçlerini kulanarak yüzmezler. Vucütları zırhlı olanlar dışındaki balıklar vücutlarını yanlara doğru oynatıp dalga hareketi yaparak yüzerler. Yüzgeçlerini ise yön vermekte, durmakta ve belirli bir düzeyi korumakta kullanırlar. Çoğu balıklar yassı bir torpido biçimindedir. Tunabalığı gibi ok biçimindeki balıklar, kısa mesafeleri çok çabuk alırlar. Balıkların dalga hareketleri en belirgin şekilde yılanbalığı gibi türlerde görülür. Yassıbalıklar, denizatı, ostracion quadricornis, diodon hystrıx, laphius piscatorius ve derin denizlerde yaşayan eupharynş gibi çok değişik biçimde olan balıklarda bulunmaktadır.

Taran, ringabalığı, kemikli dilbalığı gibi daha ilkel yapıdaki tükelağızlılar uzun bir gövdeye ve yumuşak kılçıklı yüzgeçlere sahiptirler. bu balıkların bazıları uzak mesafelere kadar hızlı yüzebilseler de daha üst dikenliyüzgeçliler yani Acanthopterygii takımına giren tatlı su levreğine benzeyen balıklar kadar iyi dönüş yapamazlar. Mercan kayalıklarında dikenliyüzgeçlilerin hareketleri gözlenecek olursa, şimşek gibi bir hızla mercan çevresinde dönüp durdukları ve bu yeteneği vücut yapılarındaki bazı değişmelerden sonra kazanmış oldukları anlaşılır. Bir dikenli yüzgeçli balığın gövdesi kısa, kalın e basık olduğundan yüzme sırasında pek fala dalgalanma göstermez; buna karşılık hareket kontrolü daha yeterlidir. Göğüs yüzgeçleri gövdenin üst bölümlerinde yer almıştır. Pelvis yüzgeçleri, göğüs yüzgeçlerinin altına gelecek kadar ileri doğru hareket ettirilir. Bu dört yüzgecin bileşik hareketi, balığın çok hızlı bir şekilde durabilme ya da dönüş yapabilmesini sağlamakta, nispeten kalın ve basık olan gövdesi de devrilmeden kalmasına yardımcı olmaktadır. Sırtındaki yüzgeçler ise hem daha uzundur, hem de ön kısımlarındaki yüzgeç kılçıkları dikensidirler. Balık, bu yüzgecinin dikensi kısmını istediği zaman dikleştirip, istediği zaman yatıklaştırabilir, dikleştirme sırasında dengesini koruması gerekirse vücudunu ani olarak döndürürler.

İleri derecede gelişmiş bu oluşumların dikenliyüzgeçlilerde bulunması, bunların manevra yapma yeteneğinin önem kazandığı bir yaşantı biçimine sahip olmalarının bir sonucudur. Bu balıklar bazen yüzgeç dikenlerinin azalması ya da boylarının uzaması gibi bir evrime uğrarlar. Tükelağızlıların ikinci bir gelişmiş grubu olan Paracanthopterygii, dikenliyüzgeçlilerden muhtemelen bağımsız olarak gelişmiştir. Bu gruptaki balıkların dikenliyüzgeçlilere benzer yanları olduğu kadar, kendilerine özgü yanları da vardır; bunlar paralel evrim olayına iyi bir örnek teşkil ederler.

Dikenli yüzgeçlilerden olan ve birçok türü kapsayan denizlevreklerinin en yaygın olanları hangiller yani Serranidae ile gölgebalığıgiller yani Sciaenidae familyalarıdır. Hanigiller familyasına giren enkazbalığı ya da kayalevreyi yani Polyprion americanum türüdür. Deniz dibindeki batık gemilerin ve diğer maddelerin çevresinde dolaştığı için enkazbalığı diye adlandırılmış olan bu balık Atlas okyanusunun tropikal kesimlerinde ve Akdeniz’de kıyılara uzak yerlerde yaşar, 180 cm uzunluğunda ve 45 kg ağırlığında olanlarına sık sık rastlanır.

Balıkların bir başka özelikleri gövdelerinin üzerindeki pullardır. Nispeten ilkel tükelağızlılarda pullar pürüzsüz ve yuvarlakçadır. Ringabalığı gibi bazı balıkların pulları, kalın pullu atalarınınkine göre çok ufalmış durumdadır. Tatlı su levreğine benzeyen balıkların pulları, balığın arka ucunda tarağa benzer uzantılarla son bulur. Böyle pullara ktenoid yani taraksı deniz. Bazı balıklarda örneğin kedibalığının bazı çeşitleri, boynuzlubalıklar da pul ya hiç yoktur ya da çok ufalmıştır; deri ise kösele sertliğindedir. Deniziğneleriyle denizatlarının gövdeleri kemikli halkalarla kaplıdır. Sandıkbalıklarına ise balık dünyasının kaplumbağaları denebilir, çünkü bunların gövdelerini kemik tabakalardan oluşmuş sert bir zırh kaplamıştır. Pulları normal olan balıklarda bile örneğin sazanbalığında az pullu ya da pulsuz olanlar vardır. Pulların ana görevi korumaktır.

Yazının devamı için: http://www.selosepet.com/3-bolum-baliklarin-genel-ozellikleri/ bakınız.

Kaynak: Hayvanlar Ansiklopedisi,

803 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım