Hoşgeldiniz  

1591 Yılında Meksika’nın ve Astek Uygarlığının Keşfi!!!

admin | 16 Mart 2016 | Genel, Tarih

İspanyol kafişler; Karaipler’de çeyrek yüzyıl boyunca yelken açtıktan sonra bile hala Amerika kıtalarında yaşayan uygarlıklada karşılaşmamışlardı. 1517’de Francisco Femandez de Cordoba Küba’dan batıya doğru yolculuğa çıktı ve Yukatan yarımadasını keşfetti. Burada Maya uygarlığının izleriyle ilk karşılaşan kişi oldu; fakat uygarlığın ancak yıkıntıları kalmıştı.

imagesCATASXST

Oysa batıda Meksika Körfezi’nin karşı yakasında, orta ve güney Meksika’nın hepsini kontrol eden ve yaklaşık 5 milyon nüfusa sahip, hala gelişmekte olan Aztek Imparatorluğu bulunuyordu.l519’da altı yüz kadar İspanyol, Hernan Cortez’in ( 1485-1547) idaresi altında on yedi at ve on topla karaya çıktı. Bu küçük kuvvetin Aztek Imparatorluğu’nu ortadan kaldırmaya yetmesi, göründüğü kadar şaşırtıcı değildir ve Avrupalıların doğuştan Azteklerden üstün olduğunu göstermez.

untitled

Bir kere, Azteklerin elinde ne atlara ne de topa karşı koyacak bir silahları vardı. İkincisi, Aztek halkı dik başlılık yaptı; artık Cortes’in safında savaşmaya hazırdılar. Ayrıca, Aztekler ve kralları II. Mantezuma, İspanyolların gelişleri önceden öngörülmüş tanrılar olduğu gibi doğaüstü bir hisse kapıldılar ve çok geç olana dek pek kuvvetle karşı koymadılar.Sonunda Aztek İmparatorluğu ortadan kaldırıldı ve İspanya Meksika’yı aldı. Aztek kültürünü kurtarmak veya sahip oldukları bilgileri korumak için hiçbir çaba sarf edilmedi.

1023 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım