Hoşgeldiniz  

1560 Yılında İlk Bilim Derneklerinin Kuruluşu!!!

admin | 24 Aralık 2016 | Bilim, Dünyadan, Genel

Bilim Derneklerinin ilk ortaya çıkışına bakıldığında 1556 yılında temellerinin atıldığını görebiliriz.  Tarih boyunca bilim adamlan iletişim güçlüğü yüzünden genellikle yalnız çalıştılar. Bazen Atina, İskenderiye ve Bağdat gibi özel eğitim merkezlerinde toplandılar; fakat bir arada olmaları bilerastlantıydı.

Ancak matbaanın gelişiyle gelişmeleri kaydetmek ve yayımlamak kolaylaştı ve Tartaglia ve Cardano olayı hak sahibi olmak isteniyorsa çalışmaları bastırmayı önemli hale getirdi. Bundan sonra ün kazanma arayışında, bütün bilim adamlarının çıkarına yarayacağından, bilgileri değiş tokuş etmenin faydalı olduğu anlaşıldı.

1560’ta ltalyan Fizikçi Giambattistadella Porta ( 1535-1615), özellikle bu fikir alışverişi için tasarlanan ilk bilim kurumunu kurdu. Adı Academia Seeretorum Naturae (Doğanın Gizemleri Akademisi) idi. Kurum, o zorlu dini anlaşmazlık günlerinde her türden toplanmaya karşı aşırı hassas davranan Engizisyon tarafından kapatıldı; fakat fikir vazgeçmek için fazla iyiydi. Böylece diğer bilim dernekleri kuruldu ve kapatılmadan kaldı.

Bu dernekler, tek bir askerden mızraklı alayın ya da lejyonun daha yüksek olması gibi, bir bilim adamından daha
yüksek konumda olan bilim cemiyetlerinin kurulmasına yardım ettiler.

Kaynak: Bilim ve Buluşlar Tarihi,

538 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım