Hoşgeldiniz  

1556 Yılında Tütünün Keşfi!!!

admin | 24 Aralık 2016 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Biyoloji, Genel

İlk Yerli Amerikalılar tarafından kullanılmaya başlayan tütün Avrupa’dan gelenler tarafından ilgiyle karşılanmış ve bu konuda Yerli Amerikalılardan tütünün (yaprakların nasıl hazırlanacağını, yakılacağını ve içe çekileceğini) kullanılması konusunu öğrenmeye can atmışlardır. Her ne kadar Avrupalıların yaptığı zulüm, köleleştirme ve öldürülmelerinin  intikamını almak değildi; fakat sonunda tütün bu işe yaradı.
Tütün bağımlılığı Avrupa’da ve sonunda dünyanın geri kalan bölümlerinde yerleşti. Kötü kokusuyla ne kadar rahatsızlığa neden olduğu, orman yangıları ve bina yangınlarıyla ne kadar doğa ve mal mülk hasanna neden olduğu ve bu yangınlarda veya akciğer kanseri ve kalp rahatsızlıkları yoluyla ne kadar insanı (sigara içenler ve içmeyenler arasında) öldürdüğü konusunda tahmin yapmak olanaksızdır.

llk tütün tohumları Amerika’dan İspanya’ya 1556 yılında ulaştı. Fransız bir diplomat, jean Nicot (yaklaşık 1530-1600) , 1559 ile 1561 yılları arasmda Portekiz Büyükelçiliği görevinde bulundu ve tütün tohumlarını Fransa’ya yolladı. Böylece adı tütünde bulunan aktif maddelerden biri ve son derece zehirli bir madde olan nikotin sözcüğünde ölümsüzleşti. Ingiliz deniz komutanı olan john Hawkins ( 1532- 1595) , tütünü 1565’te Ingiltere’ye tanıttı.

Kaynak: Bilim ve Buluşlar Tarihi,

518 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım