26 Mart 2016

1551 Yılında Gezegen Tablolarının Oluşturulması!!!

1551 Yılında Gezegen Tablolarının Oluşturulması!!!

Gezegen tabloları 1551 yılında Reinhold tarafından yapılmıştır. Kopernik gezegen hareketleri verilerinin düzeltilmesi için izlenecek yolu göstermiş, fakat gerekli tabloları yapmak için pek çaba harcamamıştı.

Bu iş, 1551’de Germen Şövalyelerinin en son büyük ustası olan Albert’in (1490-1568) desteğiyle, Alman Matematikçi Erasums Reinhold (1511-1553) tarafından yapıldı. (Bu Katolik bir örgüttü, fakat Albert örgütü 1544’te Lutherciliğe sürükledi ve kendisini en doğudaki Alman eyaleti olan Prusya’nın dükü ilan etti.)

h_1397994510

Reinhold, Kopernik’in matematiğini daha doğru ve iyi yaparak baştan sona inceledi, sonra hamisinin onuruna Tabulae Prutenicae (Prusya tabloları) adını verdiği tabloları hazırladı. Bunlar Ptolemaios’un matematiğine dayanan üç yüzyıl önceki Alfosine Tablolarından daha iyiydiler, fakat günümüze göre çok da iyi sayılmazlardı. Tablolar ciddi biçimde düzeltilecekse, ilk önce gezegen sisteminin Kopernik’i aşarak düzeltilmesi gerekiyordu. Ancak bunun gerçekleşmesi için bir yarım yüzyıl daha geçmesi gerekti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.