Hoşgeldiniz  

1513 Güney Denizlerinin Keşfi!!!

admin | 15 Mart 2016 | Bilim Adamları ve Kaşifler, Coğrafya, Genel, Tarih

Son yolculuklardından biri olan Colombus Panama’da yer alan lsthmus’a ulaştı ve kısa bir süre sonra da lspanyollar burada yerleşti. İlk gelenlerden biri Vasco Nufıez de Balboa idi.

Aslında keşfedilen yerin Asya’da olduğunu sanan lspanyollar, Morko Polo’nun bahsettiği büyük zenginliklerin peşine düşmüşlerdi ve altın da özellikle önemli zenginlik kaynağı, yani insanoğlu tarafından her zaman istenilen birşeydi. Zaten bu kıtalarda yaşayanlar (Asyalı olsunlar ya da olmasınlar) Hıristiyan olmadığından, sahip oldukları her altın parçası bunu aşırmakla ilgilenen Hıristiyanlara doğal olarak ait demekti onların gözünde.

inter-continental-hotel-moorea-tahiti-

Batıda altın olduğunu söylentilerini duyan Balboa bulmak için bir keşif seferi düzenledi. Fakat Panama dar bir bölge olduğundan, diğer kıyıya gelmeden üzerinde fazla yolculuk edilemezdi. Balboa’nın keşif seferi 1 Eylül 1513 yılında başladı. 25 Eylül’de bir tepeye tırmandı ve kendini okyanus gibi görünen sınırsız bir denize bakarken buldu. Panama’nın kıyıları doğu-batı yönünde uzadığından ve Atlantik Okyanusu da kuzey kıyıda olduğundan, Balboa güney kıyısındaki yeni okyanusa Güney Denizi adını verdi.

Balboa bunun büyük bir olasılıkla Vespucci’nin sözünü ettiği ikinci okyanus yani Amerika kıtaları ile Asya arasındaki okyanus olduğunu anlamadı, fakat öyleydi.

755 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım