Hoşgeldiniz  

1450 Yılında Çakmaklı Tüfeklerin İcadı!!!

admin | 05 Mart 2016 | Genel, Savaş Sanatı, Tarih

Ağır silahlarda yaşanan bir sorun, topun ağır olması ve bir yerden diğerine çok fazla çaba harcanarak sürüklenmek zorunda olmasıydı. Bir kişiyle taşınabilecek kadar küçük bir top açıkça daha avantajlıydı.

859558

1450 yılında bir insanın ateşleyebileceği kadar küçük bir tüfek İspanya’da icat edildi. Buna Felemenkçe “çengelli tüfek” sözcüğünden çakmaklı tüfek denildi. Bu ismi almasının nedeni, belki de ilk çakmaklı tüfeklerin “çengelli mızraklar” diyebileceğimiz mızraklarla kullanılmasıydı.

Çakmaklı tüfeği taşımak kolay değildi. İlk yapılanlar öylesine ağırdı ki kullanmak için yardıma ihtiyaç vardı. Silah ateşlenmeden önce merminin arkasındaki tozun yakılması gerekiyordu ve tekrar doldurulması uzun yay kadar zordu, bu nedenle çakmaklı tüfek kullanıcılarını silahı tekrar doldururken korumak için mızraklara ihtiyaç vardı.

images

Yine de çakmaklı tüfekler hafif silahların başlangıcını oluşturuyordu. Sonradan silah daha da geliştirilip hafifleştirildi, artık omuzda ateşlenebiliyordu. Yerine başka bir silah geçmeden önce bir yüzyıl boyuna kullanıldı.

1069 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım