05 Mart 2016

1300 Yıllarda Otopsi ve Mekanik Saatler!!!

1300 Yıllarda Otopsi ve Mekanik Saatler!!!

Hümanizm akımı ile birlikte bilimle daha çok ilgilenilmeye başlandı. İtalya’daki tıp okullarında tekrar kadavralara otopsi yapmak bile mümkün hale geldi. Yeni grup anatomi bilginlerinden Bologna tıp okulunda ders veren İtalyan Mondino de Luzzi’ydi.

images (1)

Luzzi 1316  yılında tarihte tümüyle anatomiye ayrılmış ilk kitabı yazdı. Bu kitapta Yunan ve Arap yazarların etkisi altında kaldı ve bu kitabı iki buçuk yüzyıl boyunca en iyi kitaplardan biri olarak kaldı.

Mekanik Saatler: su saatlerinden sonra yapılan en büyük gelişme 14 yüzyılda gerçekleşti. Saatler su seviyesindeki yükselmeyle işletileceği yerde, saatin yüzündeki kadran ağırlıklar üzerindeki yerçekimi kuvvetinin aşağı doğru çekmesiyle işletilmeye başlandı.

2157171985_00b3fc54d8_b

Sonuç olarak ortaya çıkan mekanik saatler zamanı su saatlerine nazaran daha doğru bildirmediler, fakat daha elverişliydiler ve daha az bakım gerekiyordu. Bir kuleye herkesin görebilmesi için asılabiliyordu. Örneğin 1335 yılında İtalya’daki Milan şehrine böyle bir saat asıldı. Saat başı çalıyordu, böylece şehirliler çanın çaldığı sayıyı dinleyerek zamanı öğrenebiliyorlardı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.