Hoşgeldiniz  

1300 Yıllarda Otopsi ve Mekanik Saatler!!!

admin | 05 Mart 2016 | Bilim Adamları ve Kaşifler, Fen Bilimleri, Genel

Hümanizm akımı ile birlikte bilimle daha çok ilgilenilmeye başlandı. İtalya’daki tıp okullarında tekrar kadavralara otopsi yapmak bile mümkün hale geldi. Yeni grup anatomi bilginlerinden Bologna tıp okulunda ders veren İtalyan Mondino de Luzzi’ydi.

images (1)

Luzzi 1316  yılında tarihte tümüyle anatomiye ayrılmış ilk kitabı yazdı. Bu kitapta Yunan ve Arap yazarların etkisi altında kaldı ve bu kitabı iki buçuk yüzyıl boyunca en iyi kitaplardan biri olarak kaldı.

Mekanik Saatler: su saatlerinden sonra yapılan en büyük gelişme 14 yüzyılda gerçekleşti. Saatler su seviyesindeki yükselmeyle işletileceği yerde, saatin yüzündeki kadran ağırlıklar üzerindeki yerçekimi kuvvetinin aşağı doğru çekmesiyle işletilmeye başlandı.

2157171985_00b3fc54d8_b

Sonuç olarak ortaya çıkan mekanik saatler zamanı su saatlerine nazaran daha doğru bildirmediler, fakat daha elverişliydiler ve daha az bakım gerekiyordu. Bir kuleye herkesin görebilmesi için asılabiliyordu. Örneğin 1335 yılında İtalya’daki Milan şehrine böyle bir saat asıldı. Saat başı çalıyordu, böylece şehirliler çanın çaldığı sayıyı dinleyerek zamanı öğrenebiliyorlardı.

920 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım