Hoşgeldiniz  

130 Kadar Türü Olan Ev Çıyanı ve Özellikleri!

admin | 04 Ekim 2021 | Bilim, Biyoloji, Fen Bilimleri, Genel

Eklembacaklılar dalının gerçek eklembacaklılar alt dalının çok bacaklılar sınıfında bir cinsi oluşturmaktadır. Latince adı Scutigera’dır. 130 kadar türü vardır. Diğer çok bacaklılardan farklı olarak daha narin görünüşlüdürler. Yaşam alanları evlerdir. Evçıyanlarının kafaları öbür çok bacaklılardan farklı olarak yassı değildir. İkinci maksila çifti ve zehirli kıskaçları daha çok bacağı andırır ve hayvanın dik yüzeylerde hareket etmesini kolaylaştırarak hareket sistemine yardımcı olur. Evçıyanlarının bir diğer özelliği de birkaç yüz ommatidyum yani sadegözden oluşmuş petek gözüdür. Bu cinsin 15 çift uzun bacağı vardır ve her bacak diğer çok bacaklılardaki parçalardan oluşmuştur. Tek fark, en uçtaki bölütten çıkan sayısız tüylerdir; bunlar hayvan yürürken yere değer ve kavramayı sağlar. Çok bacaklıların öbür türleri ise ayaklarının uçlarına basarak yürürler.

Dişi evçıyanı erkeğin bıraktığı birçok spermatozoonu içinde taşayan kapsülü yani spermatoforu alır ve yumurtalarını bir defada bu kapsüle bırakır. Yumurtalardan çıkan küçük çıyanların önce 4 çift bacakları vardır. İlk deri değişmesinde bir çift bacak daha çıkar, sonraki 5 deri değiştirme dönemlerinde ikişer çift daha eklenir. Uzun bacakları kolaylıkla kopar; fakat hayvan bunları sonraki deri değiştirme sırasında tekrar oluşturur ve yeniler. Bacaklarının yarısını kaybettikten sonra bile evçıyanları hızla hareket etmeye devam edebilir.

Daha çok Akdeniz bölgesinde yaygın olmakla birlikte Amerika’da da evçiyanına rastlanmaktadır. Evçıyanı, bilinen çıyan türüne göre daha az zehre sahiptir.

50 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım