Hoşgeldiniz  

Zooloji’de Ortakçılık Ne Demektir?

admin | 01 Aralık 2016 | Genel, Hayvanlar Alemi

hieny_wikipedia_460

Zooloji’de Ortakçılık Ne Demektir?

Genellikle iki ya da daha çok hayvanın birlikte yaşamasına ortakçılık denir. Komensalizm diğer bir adıdır. Asalaklıktan farklı, birlikte yaşamanın hayvanlara karşılıklı yarar sağlayıp hiçbir zarar vermemesidir.

Kimi zaman ortakçılık bağları çok belirgin değildir. Böyle olan hayvanlar birbirlerinden çok ayrı yaşarlar, ancak biri beslenmek için öbürüne bağlı kalmak zorundadır. Aslan gibi iri etçil hayvanlar ile onların avlayıp bıraktığı leşlerle beslenen çakallar, sırtlanlar, akbabalar bu tip ortakçılığa en uygun örnektir.

Yaşantılarını başka hayvanların içinde sürdüren ortakçı hayvanların en yaygın örneği deniz midyeleri içinde rastlanan küçük yengeçlerdir. Bunlar, midyelerin kabukları içinde yerleşip yaşamlarını burada sürdürür ve besinlerini, midyenin kabuğuna çektiği su akımı içinden alırlar.

tumblr_lw3zzpet421qhu3g2o1_500

Özellikle denizde yaşayan canlılar arasında birçok ortakçılık biçimlerine rastlanabilir. Örneğin iri bir süngerin delikleri içinde, farklı türlerden binlerce kabuklu, solucan ve diğer omurgasız canlılar yaşabilir. Bu çevre hem süngerin emdiği sudaki besinlerden ve oksijenden yararlanma, hem de büyük türlerden gizlenme olanağı sağlar.

Kaynak: Hayvanlar Ansiklopedisi,

610 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım