30 Aralık 2021

Zeugma Arkeoloji Müzesi ve Etnografya Müzesi!

Zeugma Arkeoloji Müzesi ve Etnografya Müzesi!

Gaziantep birçok medeniyete yurt olmuş bir ilimizdir. Bu nedenle çok fazla tarihi dokuya sahip durumdadır. Bunlardan en önemlileri Zeugma Mozaikler Salonu, Arkeoloji Müzesi ve Etnografya Müzesidir.

Zeugma ve çevresinde yapılan çalışmalar sonucunda çıkartılan zengin mozaikler Antep Müzesi’nde sergilenmektedir. Müzenin ana binasına çitlerle bağlanan yeni bölümünde açılan Zeugma salonu büyük ilgi görmektedir. Zeugma’da bulunan 35 mozaik pano, 120 metrekare duvar resmi, 35 heykel ve mezar steli bu salonda sergilenmektedir. Müzenin girişinde Zeugma mozaiklerinin önemli bir bölümünün bulunduğu ve şu anda sular altında kalmış olan antik kentin A bölgesinin maketi de bulunmaktadır.

Dünyada sergilenen mozaikler içinde sayı ve kalite olarak en iyisi sayılan Zeugma mozaikleri, Zeugma antik kenti gezisi öncesinde ya da sonrasında mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Müzede ayrıca eski çağlardan oyuncaklar, ünlü İngiliz casusu Lawrence kullandığı iddia edilen motosiklet de bulunmaktadır. Zeugma’dan diğer arkeolojik buluntular da müzenin ana binasında kronolojik sıralamaya göre sergilenmektedir. Kentin bir diğer müzesi ise Hasan Süzer Etnografya müzesidir. Eyüpoğlu mahallesi, Hanifoğlu Sokak’ta bulunan eski bir Antep Konağı Hasan Süzer tarafından müzeye dönüştürülmüştür.

Etnografya Müzesi: 1900 yılların başında inşa edilen bir yapıdır. İki girişi bulunmaktadır. Ön cephedeki işlemeli büyük bir kapıdan “Hayat” denilen avluya, küçük olandan ise “Selamlık” bölümüne geçilmektedir. Eski bir Ermeni evi olduğu söylenmektedir. Ev içerisinde ana kaya içerisine oyulmuş mahzen üzerinde, üç kattan oluşan bir yapı türüdür. Müzenin bir bölümünde, Antep savunmasında kullanılan savaş araçları, belgeler, gazi ve şehitlerin fotoğrafları yer alır. Diğer bölümde ise ö döneme ait ev eşyalarıyla dekore edilmiştir. Ayrıca şarap küplerinin sergilendiği ve gerçek bir mağara görünümünde olan mahzen kısmı bulunmaktadır. Bey Mahallesi’nde bulunan Etnografya Müzesi; dar sokaklar arasında sayıları küçümsenmeyecek kadar çok eski Antep evi bulunmaktadır.

zeugma.org.tr

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.